Aktorzy z zespołem Downa w spektaklu o samodzielnym mieszkaniu i rodzinie

W dniach 3-4 kwietnia 2019 roku w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie odbędą się pokazy spektaklu Teatru 21 „Klauni, czyli o rodzinie. Odcinek 3”.

Spektakl jest samodzielną, ostatnią częścią teatralnego serialu Teatru 21. Na scenie widzimy aktorów w mieszkaniu treningowym – specjalnie dostosowanym apartamencie, w którym osoby niepełnosprawne intelektualnie mogą ćwiczyć samodzielne życie.  Wszystko odbywa się oczywiście pod czujnym okiem trenera. Rodzina to ostatnia pozycja na liście życzeń aktorów Teatru 21. Spektakl nawiązuje estetycznie do tradycji cyrku, w którym jeszcze na początku XX w. prezentowano odmienność w celu zapewnienia rozrywki. Pokazy takie miały charakter teatralnego show i cieszyły się ogromną popularnością.
Jak zmieniła się obecność osób z niepełnosprawnościami w przestrzeni publicznej? Czy znaleźliśmy już sposób na integrację? Czy samodzielność pod czujnym okiem pełnosprawnego trenera jest możliwa?

Teatr 21 zrodził się w 2005 r. z warsztatów w Zespole Społecznych Szkół Specjalnych „Dać Szansę” w Warszawie. Aktorami są przede wszystkim uczniowie oraz absolwenci szkoły – osoby z zespołem Downa i autyzmem. Ich dawna zabawa w teatr zmieniła się w pracę, za którą otrzymują wynagrodzenie. Spektakle Teatru 21 można było oglądać w warszawskich teatrach (Dramatyczny, Studio, Powszechny, Nowy, Baj, Soho, TR Warszawa), Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. Grupa występowała również na festiwalach w kraju (Wrocław, Poznań, Węgajty, Gdańsk, Kalisz, Łódź, Kielce, Białystok, Pszczyna, Lublin) i za granicą (Praga, Neratov, Berlin, Helsinki, Freiburg). Z Teatrem 21 współpracują artyści, edukatorzy i badacze działający na co dzień w instytucjach kultury w całej Polsce. Grupę prowadzi Justyna Sobczyk.

terminy: 3 kwietnia 2019 o godz. 11:15, 4 kwietnia 2019 o godz. 19:00
miejsce: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ul. Jazdów 1, Warszawa
więcej informacji na stronie: http://teatr21.pl/pl/spektakle/klauni

Jakub Drzewiecki

Leave a Reply