FANTAZJA w reżyserii Anny Karasińskiej dwukrotnie na Warsaw-Munich Festival

Spektakl TR Warszawa „Fantazja” w reżyserii Anny Karasińskiej otworzy Warsaw-Munich Festival, przegląd prac młodych polskich reżyserów teatralnych. Niemiecka publiczność obejrzy „Fantazję” 14 lutego o 19.30 oraz 15 lutego o 21.00.

W ramach przeglądu prac młodych polskich reżyserów teatralnych zaprezentowane zostaną również przedstawienia: „Cezary idzie na wojnę” w reż. Cezarego Tomaszewskiego, „Polacy wyjaśniają przyszłość” w reż. Wojtka Ziemilskiego oraz „Jedem Das Seine” w reż. Marty Górnickiej.

Podczas przeglądu odbywać się będą również panele dyskusyjne oraz wykłady.

Warsaw-Munich Festival odbywa się w dniach 14-17 lutego 2019 roku.
Więcej informacji nt. przeglądu znajduje się na jego
stronie internetowej.

O spektaklu:

FANTAZJA
reżyseria: Anna Karasińska

dramaturgia: Magdalena Rydzewska, Jacek Telenga
scenografia i kostiumy: Paula Grocholska
choreografia: Magda Ptasznik
reżyseria światła: Szymon Kluz
asystentka reżyserki, inspicjentka: Malwina Szumacher
kierowniczka produkcji: Katarzyna Białach
premiera: 9 kwietnia 2017 roku, TR Warszawa/Marszałkowska 8
obsada na Warsaw-Munich Festival: Agata Buzek, Dobromir Dymecki, Monika Frajczyk, Maria Maj, Paweł Smagała, Adam Woronowicz

Anna Karasińska w spektaklu „Fantazja” zajmuje się tematem wyobraźni i teatrem jako miejscem, w którym rodzi się świat fikcji. Jak powstaje ta unikalna umowa między publicznością a teatrem, sprawiająca, że na pustej scenie aktorzy kreują realne światy? Co jest potrzebne, byśmy uwierzyli w rzeczywistość sceniczną? Czy wyobraźnia ma swoje granice? Czy są rzeczy, zjawiska, postaci, których nie da się pomyśleć w teatrze?

Anna Karasińska debiutowała w teatrze w 2015 roku głośnym spektaklem „Ewelina płacze” zrealizowanym w TR Warszawa w ramach nurtu programowego Młody TR, nagradzanym na wielu festiwalach i cieszącym się ogromną popularnością wśród widzów w Polsce i za granicą. Przedstawienie z udziałem Adama Woronowicza, Rafała Maćkowiaka, Marii Maj i Eweliny Pankowskiej zbudowane jest z fantazji, obiegowych opinii i wizerunków medialnych aktorek i aktorów, którzy w spektaklu grają siebie samych wyobrażonych przez kogoś innego.

Premiera „Fantazji”, drugiego spektaklu Anny Karasińskiej zrealizowanego w TR Warszawa, odbyła się 9 kwietnia 2017 roku. Młody TR to nurt programowy, w ramach którego TR Warszawa wspiera rozwój nowych talentów teatralnych, prowadząc takie projekty jak np. Teren Warszawa, Teren TR, Debiut TR, rezydencje artystyczne, gościnne pokazy prac dyplomowych i spektakli, czy przedstawienia repertuarowe, do których realizacj zapraszani są debiutujący twórcy i twórczynie, chcący eksperymentować i realizować swoje pomysły na teatr. W ramach programu Młody TR w ostatnich sezonach artystycznych swoje spektakle zrealizowali m. in. Anna Karasińska („Ewelina płacze” i „Fantazja”), Piotr Trojan („Grind/r”), Magda Szpecht („Możliwość wyspy”), Wojciech Blecharz („Soundwork”, „Rechnitz.Opera-Anioł Zagłady”), Katarzyna Kalwat („Holzwege”, „Rechnitz.Opera-Anioł Zagłady”) i Marta Sokołowska („Holzwege”), Małgorzata Wdowik („Piłkarze” i „Strach”), Jędrzej Piaskowski („Puppenhaus. Kuracja”, „Dawid jedzie do Izraela”) oraz Klaudia Hartung-Wójciak („Chinka”).

BIOGRAM REŻYSERKI

Anna Karasińska zadebiutowała w TR Warszawa w 2015 roku autorskim spektaklem „Ewelina płacze” przygotowanym jako jeden z projektów Terenu TR, realizowanym w ramach nurtu programowego Młody TR wspierającego rozwój nowych talentów teatralnych. Spektakl prezentowany był na krajowych i międzynarodowych festiwalach, m.in. na Open’er Festival w Gdyni czy TEMPO Festival w Rio de Janeiro. Otrzymał także Nagrodę Promocyjną im. Kazimierza Krzanowskiego na 51. Przeglądzie Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2016 w Szczecinie za „błyskotliwość, inteligencję, konsekwencję w tworzeniu wypowiedzi, która burzy tradycyjne hierarchie i pokazuje, jak ważne jest zaufanie w pracy teatralnej”. Dzięki udziałowi w programie Teatr POLSKA w 2016 roku przedstawienie mogli obejrzeć także widzowie z mniejszych polskich miejscowości. „Ewelina płacze” to jak pisał Witold Mrozek w swojej recenzji dla „Gazety Wyborczej” „komedia utkana z wyobrażeń o teatralnej magii i marzeń o karierze aktorskiej”. Rzeczywiście, spektakl jest swoistym rodzajem zabawy z teatralną konwencją, który nie tylko zyskał przychylność krytyków, ale i cieszy się niesłabnącą popularnością wśród widzów.

Reżyserka z powodzeniem realizuje swoje spektakle w kolejnych teatrach: „Drugi spektakl” (Teatr Polski w Poznaniu, 2016), „Urodziny” (projekt Mikro Teatr, Komuna //Warszawa, 2016). W 2017 roku powróciła do TR Warszawa, gdzie wyreżyserowała kolejne autorskie przedstawienie „Fantazja”. Spektakl, jak pisał Jacek Wakar dla Onetu, „odwołuje się wprost do wyobraźni widzów. To oni, patrząc na scenę, mają stworzyć sami dla siebie osobny spektakl, stworzyć to wszystko, czego nie zrobiła reżyserka, dopowiedzieć los bohaterów, dać im biografię i dalszy ciąg życia”. Najbliższe pokazy spektaklu odbędą się już 16 i 17 stycznia 2019 roku w TR Warszawa/Marszałkowska 8. Przedstawienie prezentowane było także na międzynarodowych scenach m.in. w Dublinie i Dreźnie. Najnowszy spektakl Anny Karasińskiej to „2118. Karasińska” w Nowym Teatrze w Warszawie, w którym reżyserka opowiada autorską wizję świata za 100 lat.

Anna Karasińska jest reżyserką teatralną i filmową. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz filozofię na Uniwersytecie Łódzkim; jest absolwentką Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Jej szkolne filmy krótkometrażowe, a także fabuły i filmy dokumentalne były pokazywane na kilkudziesięciu festiwalach na całym świecie, zdobyły także kilka międzynarodowych nagród.

Leave a Reply