Wiersza filozoficzna – dziś prapremiera

Prapremiera monodramu Gośki Bańki na podstawie bajek epigramatycznych Uli Buyuli (5 XI, g. 20.00, wstęp wolny)

W poniedziałek 5 listopada 2018 r. o godzinie 20.00 w przestrzeniach RISKa przy ul. Szpitalnej 6A odbędzie się prapremiera monodramu muzycznego w wykonaniu Gośki Bańki pt. „Wiersza filozoficzna” na podstawie bajek epigramatycznych dla dorosłych autorstwa Uli Buyuli. Wstęp wolny.

Termin prapremiery nie jest przypadkowy, 5 listopada jest międzynarodowym dniem postaci z bajek. Dodatkowo ta data koresponduje z Zaduszkami, co sprzyja refleksjom nad sobą i życiem. To wydarzenie powstało właśnie z połączenia tych dwóch okazji.

Kiedy zapoznałam się z bajkami Uli Buyuly, odkryłam w nich przeogromny wachlarz emocjonalny. Zaproponowałam bajkopisarce stworzenie całości scenicznej: jej bajek przeplatanych moimi autorskimi piosenkami, w których wcielam się w szeptuchę o imieniu Anyma Vera. To nasza subiektywna interpretacja tradycji „Dziadów”, tylko w kobiecym wydaniu, dlatego w tytule jest „wiersza” – kobieta, a nie „wiersz” – podsumowuje Gośka Bańka.

– „Wiersza filozoficzna” stanowi głos współczesnej bajkopisarki na temat skomplikowanych związków, trudnych relacji rodzicielskich, procesu przemiany, jaka dokonuje się w każdym człowieku, od wieku młodzieńczego, przez dojrzałość, aż do tego, co uważamy za kres. Epigramatyczne bajki, to bajki w których fabuła opowieści jest drugorzędna. To, co w nich najważniejsze, to metaforyczne przedstawienie emocjonalnego lub społecznego problemu oraz ukazanie próby rozwiązania go. Taka bajka jest krótka, ale w swoim alegorycznym wyrazie wielopoziomowa. To forma opowieści o świecie, która często skierowana jest jedynie do odbiorcy dorosłego – mówi Ula Buyuly, autorka bajek.

Spektakl: „Wiersza filozoficzna” na podstawie bajek epigramatycznych dla dorosłych autorstwa Uli Buyuli

Występuje: Gośka Bańka jako Anyma Vera – Szeptucha

Scenariusz i reżyseria: Gośka Bańka i Ula Buyuly

Autorka bajek: Ula Buyuly

Muzyka i słowa piosenek: Gośka Bańka

Data: poniedziałek 5 listopada 2018 r. godz. 20.00

Miejsce: Ul. Szpitalna 6A, klatka II, piętro IV

Wstęp wolny (ilość miejsc ograniczona)

Event na FB: https://web.facebook.com/events/487711468397565/

Organizator: RISK Made in Warsaw i Sen Nocy Letniej

Bio autorek „Wierszy filozoficznej”:

Gośka Bańka – kompozytorka, pianistka, wokalistka, artystka urodzona w Polsce. Po uzyskaniu dyplomu w klasie fortepianu, wyjechała do Francji, gdzie studiowała w prestiżowej szkole aktorskiej Florent – Court d’ Art Dramatiques na wydziale filmowym i teatralnym, uczęszczała na wykłady w Studio des Variétés – Centre Supérieur de Formation des Musiques Actuelles oraz uczestniczyła w zajęciach teatralnych w Laboratoire de l’acteur u Helene Zidi w Paryżu. Obecnie mieszka w Warszawie. Jest twórcą i wykonawcą spektakli muzycznych: „Właśnie kocham. Poświatowska” oraz „Nie bój się nocy” (Baczyński, Białoszewski, Świrszczyńska). Uprawia na scenie autorską piosenkę francuską oraz pracuje nad kolejną płytą, której producentem artystycznym jest Leszek Możdżer. Więcej informacji: http://www.goskabanka.com/info-pl.html

Urszula Buyuly – socjolog, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, L’Université des Sciences et Technologies de Lille Management du Comportement des Hommes. Certyfikowany coach i trener Thames Valley University, akredytowany konsultant Harrison Assessments Talent Solutions. Ukończyła liczne kursy scenopisarstwa. Jest współautorką concept store Sen Nocy Letniej w Warszawie, gdzie organizuje wystawy i eventy artystyczne. Od kilkunastu lat pisze epigramatyczne bajki dla dorosłych, inspiracją do których są doświadczenia własne oraz osób, z którymi spotyka się na drodze. Bajki te były czytane podróżnym na Dworcu Głównym PKP w Tczewie podczas akcji „Tydzień Zrównoważonego Transportu” w 2016 roku. Zostały opublikowane na fanpage Krasnoludek i Laleczka oraz na piżamach z bajkami według autorskiego projektu Buyuly.com.

Fanpage organizatorów i artystek na FB:

RISK https://web.facebook.com/riskmadeinwarsaw/

Gośka Bańka https://web.facebook.com/malgorzata.banka.official/

Sen Nocy Letniej (Ula Buyuly) https://web.facebook.com/senocyletniej/

Leave a Reply