Wyzwolenie i festiwal w koszalińskim BTD

Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie 30 czerwca miał premierę sztuki Związek otwarty. Autor: Dario Fo, Franca Rame, Iacopo Fo, przekład Aleksander Berlin.
Reżyseria: Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska, Wojciech Rogowski,
dramaturgia: Tomasz Ogonowski, scenografia: Beata Jasionek, kostiumy: Beata Jasionek, oprawa muzyczna: Tomasz Ogonowski.

Obsada: Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska, Wojciech Rogowski, Edward Sagan.
Inspicjent: Izabela Rogowska

„Jeśli otwarty związek dwóch osób ma funkcjonować, może być otwarty tylko z jednej strony: ze strony mężczyzny. Bo jak się związek otworzy z obu stron, to powstaje… przeciąg!”

ON: dotknięty szaleństwem mężczyzn po czterdziestce, rozpaczliwie poszukujący uciekającej  młodości w kolejnych romansach.
ONA: nałogowo uzależniona od nieudanych prób samobójczych, stojąca na krawędzi załamania nerwowego i oczywiście… dotknięta szaleństwem kobiet po czterdziestce.
ONI: Małżeństwo przechodzące poważny kryzys.

Na 29 września teatr zaplanował premierę prasową tego spektaklu.

2018-09-15 w ramach Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości koszaliński teatr przygotowuje premierę Wyzwolenia Stanisława Wyspiańskiego.
Reżyseria i adaptacja tekstu: Tomasz Man, scenografia:Anetta Piekarska-Man, muzyka: Tomasz Man, Ignacy Jan Wiśniewski.

Obsada: Dominika Mrozowska, Anna Podgórzak, Żaneta Kamila Kurcewiczówna, Marcin Borchardt, Bartosz Budny, Artur Czerwiński, Wojciech Kowalski, Sławomir Banaś,

Wyzwolenie Stanisława Wyspiańskiego to, w wydaniu teatru koszalińskiego, musical rockowy o parodii Polski. Historia opowiada o zbuntowanym bohaterze romantycznym Konradzie, który próbuje na scenie teatru wystawić sztukę o Polsce. Angażuje do tego aktorów, którzy odgrywają charakterystyczne „polskie” role.  Na scenie pojawiają się „odwietrzne” polskie symbole. Spektakl jest próbą przyjrzenia się narodowym postawom, rolom i dyskusjom z dystansem i lekkością.

Jednocześnie w dniach 9 – 23 września w BTD odbędą się po raz dziewiąty Koszalińskie Konfrontacje Młodych ”m-teatr”. Jak pisze teatr, ideą Festiwalu Koszalińskie Konfrontacje Młodych „m-teatr” jest stworzenie warunków do zaprezentowania spektakli teatralnych reżyserów młodego pokolenia. Spektakli, które zainicjują głębszą dyskusję o nowej myśli teatralnej, która w niedługim czasie będzie – być może – określała warunki funkcjonowania polskich teatrów.

Opr. Ewa Sośnicka-Wojciechowska

Leave a Reply