Wielkie namiętności na szczecińskich scenach

Jesień w szczecińskich teatrach charakteryzują przede wszystkim doskonałe teksty uznanych artystów. Bergman, Kaczmarski, Gintrowski oraz polskie prapremiery.

Jako pierwszy sezon zaczął Teatr Polski. Jeszcze w sierpniu pokazał „Sen nocy letniej” Szekspira w reżyserii Adama Opatowicza. Kolejna premiera już w najbliższą sobotę. Będzie to sztuka Cat Delaney Lepiej już nie było (fot. Andrzej Szkocki)  w reżyserii Stefana Szaciłowskiego.

Czy jedna emerytowana aktorka może namieszać w życiu wielu ludzi? Swoimi niekonwencjonalnymi poczynaniami, balansującymi na granicy prawa, powoduje zmiany w postrzeganiu rzeczywistości przez otaczające ją osoby. W roli głównej Małgorzata Chryc-Filary.

Lepiej już było, Teatr Polski, premiera 8 września 2018.

W październiku Teatr Polski zaprezentuje spektakl z tekstami i muzyką Jacka Kaczmarskiego i Przemysława Gintrowskiego Z piekła do piekła. Spektakl wyreżyseruje Adam Opatowicz.

Z piekła do piekła, Teatr Polski, premiera 26 października 2018.

Fanny i Aleksander to pierwsza premiera, którą zobaczymy w tym sezonie w Teatrze Współczesnym. To pierwsza w Polsce teatralna adaptacja jedngo z najpiękniejszych dzieł światowego kina. Bergman zabiera nas do świata namiętności, inicjacji, mówi o obowiązkoach wobec ludzi, a także o obcowaniu żywych i umarłych. Reżyseruje Justyna Celeda.

Fanny i Aleksander, Teatr Współczesny, premiera 17 listopada 2018.

W grudniu zobaczymy Malalę w reż. Roberta Drobniucha. To spektakl, który w Teatrze Współczesnym otwiera nowy cykl “Dorosłość”. Tytułowa Malala to piętnastoletnia pakistańska dziewczyna, która w 2012 roku, z powodu działalnośći na rzecz ochrony praw dziewcząt do nauki, została postrzelona przez talibów. Twórcy zamierzają w inscenizacji wykorzystać nowe media oraz eksperymenty muzyczne, częściowo realizowane przez aktorów.

Malala, Teatr Współczesny, premiera 8 grudnia 2018.

Teatr Lalek Pleciuga zaprasza na pierwszą premierę we wrześniu. Będzie to spektakl  Maleńkie Królestwo królewny Aurelki w reżyserii Ewy Piotrowskiej. Przedstawienie to koprodukcja dwóch teatrów: Teatru Lalek Pleciuga i Teatru Baj z Warszawy. Na scenie zobaczymy trójkę aktorów ze szczecińskiego teatru lalek: Grażynę Nieciecką-Puchalik, Rafała Hajdukiewicza i Mirosława Kucharskiego. Aktorzy z warszawskiego Baja to: Malwina Czekaj i Marek Zimakiewicz.

Maleńkie królestwo królewny Aurelki, Teatr Lalek Pleciuga, premiera 22 września 2018.

Opera na Zamku zacznie od mocnego uderzenia. Pod koniec września zobaczymy Guru, światową prapremierę współczesnej francuskiej opery. To wybitne dzieło Laurenta Petitgirarda do libretta Xaviera Maurela, które wyreżyseruje Damian Cruden, dyrektor artystyczny York Theatre Royal. Za pulpitem dyrygenckim stanie sam kompozytor. Wśród obsady solistów znajdą się znakomitości światowych scen operowych, m.in. holenderski bas Huub Claessens, francuski tenor Paul Gaugler oraz aktorka Sonia Petrovna.

Guru, Opera na Zamku, premiera 28 września 2018.

W październiku zobaczymy nowe tendencje w tańcu współczesnym. Tanztendenzen to renomowany festiwal tańca współczesnego, który odbywa się od 1993 roku w Niemczech. Tegoroczna edycja będzie pierwszą międzynarodową i zagości również w Szczecinie.

To będzie tydzień z tańcem współczesnym, w czasie którego codziennie, we wszystkich przestrzeniach Opery na Zamku odbywać się będą wydarzenia taneczne, w wykonaniu solistów i zespołów z teatrów tańca z Niemiec, Izraela, Szwecji, Szwajcarii, Holandii i Polski.

Tanztendenzen, 21-27 października, Opera na Zamku.

W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zakończenia I Wojny Światowej pod koniec października Opera na Zamku zaprasza na wielkie wydarzenie muzyczne przygotowywane we współpracy teatrami z Niemiec i Litwy. Monumentalne Requiem wojenne Benjamina Brittena  wykonają połączone zespoły artystyczne  Opery na Zamku w Szczecinie, Theater Vorpommern z Greisfwaldu i Teatru Muzycznego w Kłajpedzie wspomagane przez Chór Akademicki im. prof. J. Szyrockiego ZUT oraz Szczeciński Chór Chłopięcy „Słowiki” prowadzone przez Floriana Csizmadię oraz Jerzego Wołosiuka. W partiach solowych wystąpią znakomici Aga Mikolaj, Benjamin Hulett i Benjamin Appl -śpiewający w najlepszych europejskich teatrach operowych.

Requiem Wojenne, Opera na Zamku, premiera 31 października 2018.

 Opr. Małgorzata Klimczak

Leave a Reply