ŻABY w Studio

Autorski spektakl Michala Borczucha, oparty na przepisanych przez Tomasza Śpiewaka komediach greckich Arystofanesa (Żaby, Chmury) oraz inspirowany żywotem filozofów starożytnych już od 6 maja na scenie STUDIA teatragaleria w PKiN-ie.

To próba spojrzenia na nasze korzenie, na dziedzictwo greckie. Dwie kluczowe dla twórców idee to piękno i dobro rozumiane jako jedno słowo Kalokagathia. Słowo wyrażające koncepcję kompletnej osobowości człowieka, który rodzi się nieprzystosowany do życia i który, aby rozwinąć w nim to, co najbardziej ludzkie, musi się nauczyć życia. Może osiągnąć to na drodze wychowania.

Druga idea to relacja dorosłego mężczyzny i chłopca, mistrza i ucznia, jeden z fundamentów kultury greckiej, podstawa systemu edukacyjnego i część inicjacji w dorosłość i życie społeczne. Przefiltrowany przez współczesną wrażliwość (klasyczne teksty zderzone z doświadczeniami własnymi aktorów i materiałami dokumentalnego researchu) obraz cywilizacji, która dała początek współczesnej demokracji i umowom społecznym.

tekst i dramaturgia: Tomasz Śpiewak
muzyka: Bartosz Dziadosz
scenografia i kostiumy: Dorota Nawrot
reżyseria światła: Jacqueline Sobiszewski
choreografia: Paweł Sakowicz
wideo: Wojciech Sobolewski
inspicjentka: Maria Lejman-Kasz
asystenci reżysera: Wojciech Sobolewski, Grzegorz Jaremko, Adam Zduńczyk, Jan Jeliński
kierownik produkcji: Justyna Pankiewicz
obsada
Dominika Biernat
Halina Rasiakówna
Andrzej Szeremeta
Marcin Pempuś
Monika Obara
Ewelina Żak
Krzysztof Zarzecki
Monika Niemczyk
Jan Sobolewski
Jan Dravnel

Leave a Reply