Gra w życie w Ateneum

Teatr Ateneum dwukrotnie wprowadził sztuki Frischa do polskiego teatru. Sięgnął po nie już w latach 60. ubiegłego wieku, równolegle ze światowym zainteresowaniem tą twórczością. „Andorrę” Ateneum wystawiło 2 V 1962. Polska prapremiera „Biografii” odbyła się 4 V 1968. Spektakle wyreżyserował Janusz Warmiński. Kürmanna zagrał Jan Świderski, Antoinette – Aleksandra Śląska. Warmiński przygotował „Biografię” według pierwszej autorskiej wersji rozpisanej na kilkanaście postaci. W 1985 Frish opracował nową wersję sztuki, redukując liczbę postaci do pięciu. Druga wersja została przetłumaczona przez Karolinę Bikont pod tytułem „Gra w życie” i wydana w przez ADiT w 2016 roku.

Po pięćdziesięciu latach „Biografia” (pod zmienionym tytułem, w nowym tłumaczeniu i nowej autorskiej wersji o zmniejszonej obsadzie) znów pojawia się na deskach Teatru Ateneum. Drugi raz na zasadzie prapremiery, ale też z intencją przywrócenia pamięci o tej niezwykle interesującej sztuce. Po raz ostatni bowiem sięgnął po „Biografię” (w tamtej pierwszej wersji) Zygmunt Hübner w 1972, reżyserując ją dla Teatru Telewizji.

Max Frisch
GRA W ŻYCIE

przekład – Karolina Bikont
reżyseria  Aleksander Kaniewski*
scenografia – Paweł Dobrzycki

muzyka – Wojciech Borkowski


premiera 27 kwietnia 2018, SCENA GŁÓWNA

kolejne spektakle 28, 29 kwietnia, 12, 13, 15, 16 maja

Występują: 

Hannes Kürmann – Grzegorz Damięcki

Alter Ego – Krzysztof Tyniec
Antoinette Stein Magdalena Schejbal
Pomocnik I – Ewa Telega
Pomocnik II – Nikodem Kasprowicz

„A gdyby tak zacząć życie na nowo? I to z całą świadomością? Gdyby jedno życie można było przeżyć, jak to mówią, na brudno, a drugie na czysto?” – zastanawiał się Wierszynin w „Trzech siostrach” Czechowa.

*Aleksander Kaniewski, ur. w 1948 roku w Moskwie, wielokrotnie nagradzany reżyser teatralny i wykładowca na Wydziale Aktorskim w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej (GITIS) w Moskwie. Wyreżyserował kilkadziesiąt spektakli w teatrach w Moskwie, Krasnojarsku, Tule, Czelabińsku, Kursku, Astana (Kazachstan) oraz Poznaniu (2009), a także dla teatru telewizji. Jako reżyser brał udział w międzynarodowych projektach m.in. „Rosyjski karnawał” we Francji oraz „Zaczarowany Dom” (Amsterdam-Londyn-Berlin-Moskwa). Jest członkiem Związku Pracowników Teatralnych w Rosji (STD) oraz członkiem Rosyjskiego Stowarzyszenia Autorów (RAO).

Leave a Reply