Sposób na Conrada w Toruniu

Teatr im.Wilama Horzycy w Toruniu miał w marcu premierę sztuki EDYP TYRAN na podstawie „Króla Edypa” Sofoklesa. Reżyseria: Wojtek Klemm, dramaturgia: Tomasz Cymerman, scenografia: Michał Korchowiec, kostiumy: Julia Kornacka, choreografia: Anna Krysiak, muzyka: Micha Kaplan.

Występują: Matylda Podfilipska, Joanna Rozkosz, Julia Sobiesiak, Jolanta Teska, Łukasz Ignasiński, Tomasz Mycan, Maciej Raniszewski, Bartosz Woźny.

Opis:

Państwo gnije. Ludzie skaczą sobie do gardeł.

Zewsząd dochodzą zawodzenia tłumu.

Państwem włada Edyp – człowiek, który cierpi za miliony.

Edyp wierzy, że jako wybraniec bogów ocali kraj przed ostatecznym rozkładem.

Musi tylko znaleźć i usunąć przyczynę zgnilizny.

Przyczyną tą jest nierozwiązana zbrodnia sprzed lat.

Rozpoczynają się poszukiwania winnych.

„Edyp Tyran” to opowieść o państwie, którego społeczeństwo staje się zakładnikiem szaleństwa jednego człowieka i które za to szaleństwo musi ponieść odpowiedzialność. To także opowieść o zmysłowości ciała uwikłanego w mechanizmy polityki.

A już 14 kwietnia nowa premiera i będzie to #ciemność Tomasza Kaczorowskiego. Reżyseria i opracowanie muzyczne: Tomasz Kaczorowski, dramaturgia: Mariusz Babicki, scenografia: Agnieszka Wielewska, kostiumy: Grupa MIXER.

Wystąpią: Maria Kierzkowska, Mirosława Sobik, Jarosław Felczykowski, Wojciech Jaworski (gościnnie), Paweł Kowalski, Arkadiusz Walesiak.

Od teatru: Trzymasz w ręku smartfon. A w nim smsy, Facebook, Instagram. Ciężko wyobrazić sobie życie bez niego.  W przeciętnym smartfonie jest około 16 gramów miedzi, której największym producentem jest Chile. Powstają kolejne kopalnie. W bateriach telefonów jest kobalt, którego największym producentem jest Kongo. Powstają kolejne kopalnie.

A my chcemy więcej, więcej, więcej smartfonów.

Jądro ciemności jest bliżej niż myślisz.

Jądro ciemności to realne miejsca na Ziemi – wszędzie tam, gdzie toczą się wojny o surowce, wojny domowe, eksploatacja złóż kosztem natury.

Spektakl „#ciemność” to próba przyjrzenia się naszej obojętności i odpowiedzialności za współczesny świat.

„#ciemność” to także próba „odczarowania” powieści Conrada, która często postrzegana jest jako „najkrótsza” i „najnudniejsza” z lektur szkolnych. Na spektakl zapraszamy szczególnie nastolatków.

Nauczyciele – opiekunowie grup, które przyjdą na nasz spektakl, otrzymają program ze scenariuszem lekcji i tropami dyskusji na temat „Jądra ciemności” Conrada.

Opr. Ewa Sośnicka-Wojciechowska

Leave a Reply