ZAPOLSKA SUPERSTAR

LUBELSKI SALON ARTYSTYCZNY ZAPRASZA NA SPEKTAKL TEATRU DRAMATYCZNEGO im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu ZAPOLSKA SUPERSTAR (czyli jak przegrywać, żeby wygrać)” 20 marca 2018, godz. 19:00, Sala Widowiskowa Centrum Kultury w Lublinie. Spektakl otrzymał Grand Prix i Statuetkę Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia 2017.

Zapolską pamiętamy głównie jako autorkę „Moralności pani Dulskiej”, ale swoją biografią, ilością pozostawionych tekstów, talentem i skalą zainteresowań – mogłaby obdzielić kilku artystów. Nie opowiadała o Historii, a o historiach – o tym, co wspólne nam wszystkim, o prostych, życiowych sprawach, śmiesznostkach, małych tragediach.

W spektaklu wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego zobaczymy Zapolską – nie tylko pisarkę i aktorkę, ale przede wszystkim Zapolską-buntowniczkę, piętnującą krzywdy wyrządzone wykluczonym ówczesnych czasów, nie oglądającą się na resztę, traktującą wolność jako siłę najwyższą. Taka właśnie jest Zapolska – Superstar, pewna siebie, awanturująca się i zupełnie nieskromna, choć czasem w tej niepokornej naturze dochodzą do głosu inne, mniej rewolucyjne pragnienia.

Przełom wieku XIX i XX nie był łatwym czasem dla kobiety, która postanowiła mieć własne zdanie. Artystka wyśmiewana, bagatelizowana, walcząc z chorobą i nędzą, parła do przodu. Swoim życiem postawiła nam niesłabnące wyzwanie – nie poddawać się, walczyć o swoje, nie bać się porażek, co więcej – wygrywać je.

Historia dziewiętnastowiecznej pisarki i aktorki w rękach Anety Groszyńskiej staje się zadziwiająco aktualna i współczesna. Osobowość Zapolskiej, jej zmagania z losem i z epoką po upływie czasu dają myślom znacznie więcej pokarmu niż wyciągnięte z jej książek naturalistyczne opisy nędzy czy niesprawiedliwości społecznej. / H. Mazurkiewicz, teatralny.pl

reżyseria: Aneta Groszyńska

tekst i dramaturgia: Jan Czapliński

scenografia i kostiumy: Tomasz Walesiak

muzyka: Marcin Liweń

choreografia: Katarzyna Zielonka

obsada: Sara Celler-Jezierska, Irena Sierakowska, Joanna Łaganowska, Rafał Kosowski, Piotr Mokrzycki, Filip Perkowski

Ceny biletów:

normalny – 35 zł / ulgowy – 25 zł, grupowe – 20 zł

Bilety do nabycia w kasie Centrum Kultury w Lublinie oraz na www.tiketto.pl

Leave a Reply