Teatr Wielki w Łodzi / Va, Pensiero – Najpiękniejsze Chóry Świata

Przepiękna, pełna emocji podróż po największych operowych dziełach wszech czasów. Znakomite sceny zbiorowe oraz efektowne brzmienia. Artyści Chóru i Orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi pod batutą Michała Kocimskiego wystąpią dla Państwa z imponującym programem Najpiękniejszych Chórów Świata. W niedzielę 18 marca 2018 r. o godz. 18.00 oddamy się prawdziwej chóralnej uczcie.

– W całym repertuarze operowym zawarte są obszerne sceny zbiorowe, w których to właśnie chór odgrywa pierwszoplanową rolę. Niczym w dramacie antycznym. Dzięki partiom chóralnym opera zyskuje bogactwo ekspresji i siły wyrazu – mówi Michał Kocimski, dyrygent Teatru Wielkiego w Łodzi.

Zróżnicowany pod wieloma względami program z pewnością zaspokoi potrzeby wielu melomanów, zarówno tych preferujących ciężkie i poważne dzieła, jak i tych ceniących sobie lirykę i lekkość brzmienia. Partie chóralne kreowane są bowiem przez szereg istotnych i różnorodnych postaci – od wieśniaków i rycerzy, cyganów i służących po anioły i wiedźmy.

Nie zabraknie naszych narodowych skarbów Stanisława Moniuszki, ani wzruszających fragmentów oper werystycznych, takich jak „Carmen” czy „Cavalleria rusticana”. Całości koncertu dopełnią słynne verdiowskie chóry. Sceny zbiorowe w jego dziełach spełniają nierzadko kluczową rolę, a oryginalne melodie zapadają w pamięć na długo.

– Przekaz i uroda fraz chóralnej muzyki operowej przenika do rzeczywistości, integruje społeczeństwa i staje się głosem ludzkim. Tym samym nasz koncert nawiązuje do pieśni żydowskich wygnańców z opery „Nabucco”. A jest to najsłynniejsza operowa scena zbiorowa w historii, od której właśnie pochodzi tytuł niedzielnego koncertu – komentuje Maciej Salski, kierownik chóru Teatru Wielkiego w Łodzi.

Koncert VA, PENSIERO miał swój początek w sierpniu 2005 r. pod kierownictwem maestro Tadeusza Kozłowskiego i w reżyserii Tomasza Koniny. Po udanej premierze koncert doczekał się wielu wznowień, a teraz po kilku latach nieobecności wraca do repertuaru Teatru Wielkiego w Łodzi.

VA, PENSIERO. Najpiękniejsze Chóry Świata, 18 marca 2018 r. o godz. 18.00 / Teatr Wielki w Łodzi. Bilety w cenie od 25 zł dostępne w kasach TWŁ oraz na stronie www.operalodz.pl

Zdjęcia: Chwalisław Zieliński

Polub nas na FB

https://www.facebook.com/TeatrWielkiLodz

Leave a Reply