Sędziowie w Ludowym

Wkrótce, 21 stycznia, w Teatrze Ludowym premiera spektaklu „Sędziowie” Stanisława Wyspiańskiego w reż. Małgorzaty Bogajewskiej. Spektakl powstał w ramach projektu kulturalnego „Kraków miasto Stanisława Wyspiańskiego”.

Sędziowie – ostatni dramat Stanisława Wyspiańskiego, pisany i redagowany w obliczu ostatecznej perspektywy, śmierci – to wielki sąd nad światem.

Pisarz sięgnął po historię rodem ze współczesnej mu kroniki kryminalnej: o zabójstwo ciężarnej służącej zostaje oskarżony syn miejscowego bogacza. Tak rozpoczyna się bardzo czarna, gorzka opowieść o ludziach pozbawionych choćby cienia pokory, życzliwości czy empatii. Jednak w ten wątek kryminalny obok historii zdrady i dzieciobójstwa, przemocy i przekupstwa, wplecione zostają też wielkie namiętności: miłość kobiety do mężczyzny i ojca do syna. Pospolita zbrodnia nabiera na tym tle rozmiarów greckiej tragedii. Tam, gdzie krzywda i zbrodnia, pojawia się zemsta i kara. I choć sędziowie rozstrzygający sprawę w groteskowy sposób nie dorastają do wymiaru tragedii, w jakiej z urzędu biorą udział, próbują ferować wyroki. Mimo nich jednak na oczach widzów staje się sąd ostateczny – ostatecznie rozstrzygający o winie i karze.
Sędziowie to antyczna tragedia i współczesny mroczny thriller w jednym. Zwięzły, ostry, mistrzowski dialog, piękny w swoich ripostach prowokuje do szybkiego, filmowego montażu,  daje niezwykłe, emocjonalne zwroty akcji. Pełna napięcia fabuła przesycona jest elementami grozy i tajemniczości, mimo że to jeden z niewielu realistycznych dramatów Stanisława Wyspiańskiego.

364 premiera Teatru Ludowego

Premiera 21 stycznia 2018r. / Duża Scena

(Zdjęcia z próby = Klaudyna Schubert)

Twórcy

reżyseria: Małgorzata Bogajewska

scenografia i kostiumy: Barbara Ferlak

reżyseria światła: Dariusz Pawelec

muzyka: Marcin Janus

inspicjent / asystent reżysera: Anita Wilczak – Leszczyńska

sufler: Martyna Rezner

Obsada

Joas Maja Pankiewicz

Jewdocha Weronika Kowalska

Natan Cezary Kołacz

Samuel Jacek Wojciechowski

Jukli Kajetan Wolniewicz

Dziad Piotr Pilitowski

Urlopnik Wojciech Lato

Dziewczyny Jagoda Pietruszkówna

Anna Pijanowska

Karolina Stefańska

Sędziowie / Sędzia Patrycja Durska

Sędziowie / Aptekarz Jan Nosal

Sędziowie / Nauczyciel Paweł Kumięga

Leave a Reply