Miny polskie w Polskim

29 stycznia w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana premiera MIN POLSKICH w reżyserii Mikołaja Grabowskiego.

Scenariusz autorstwa Tadeusza Nyczka i Mikołaja Grabowskiego oparty jest na „Wyzwoleniu” Stanisława Wyspiańskiego, „Opisie obyczajów…” Jędrzeja Kitowicza, utworach Witolda Gombrowicza: „Dziennikach”, „Ferdydurke”, „Operetce”, „Ślubie” oraz „Mimice” – XIX-wiecznym podręczniku dla aktorów autorstwa Wojciecha Bogusławskiego.

Miny polskie są próbą rozpoznania i opisania schematów, które organizują życie narodowe. Gesty, miny, pozy – gombrowiczowskie gęby, które przyprawiamy innym lub za którymi sami się chowamy. Życie narodu – społeczne, polityczne, artystyczne – od wieków w pętach obyczaju i konwenansu. Polska dawna i współczesna, które wzajemnie się w sobie przeglądają.

Mikołaj Grabowski od dawna interesuje się istotą czy też genem polskości. Odkrywa go
w świadectwach kultury sarmackiej, szlacheckich gawędach i pamiętnikach, ale także
w krytycznych przetworzeniach, polemikach czy nawet parodiach, jakim dawne tradycje i mentalność Polaków poddała nowoczesna literatura, zwłaszcza Gombrowicz. Z oby tych źródeł wyrosły tak znakomite przedstawienia Grabowskiego, jak Pamiątki Soplicy wg Henryka Rzewuskiego, Trans-Atlantyk wg Gombrowicza czy legendarny Opis obyczajów wg ks. Kitowicza.

Reżyseria: Mikołaj Grabowski

Scenariusz: Mikołaj Grabowski, Tadeusz Nyczek

Scenografia: Mikołaj Grabowski

Kostiumy: Katarzyna Kornelia Kowalczyk

Choreografia: Mikołaj Grabowski

Projekcje: Michał Grabowski

Światło: Michał Grabowski

OBSADA:

Wyspiański: Maksymilian Rogacki

Muza: Joanna Halinowska

Konrad: Krystian Modzelewski

Starzec: Jerzy Schejbal

Kaznodzieja: Ewa Makomaska

Samotnik: Natalia Sikora

Prymas: Antoni Ostrouch

Mówca: Marta Alaborska

Wróżka: Eliza Borowska

Bogusławski: Jan Peszek

Aktor: Paweł Krucz

Aktorka: Anna Cieślak

Szlachcic I: Piotr Cyrwus

Szlachcic II: Wojciech Czerwiński

Szlachcic III: Tomasz Błasiak

Szlachcianka I: Maja Barełkowska

Szlachcianka II: Izabella Bukowska-Chądzyńska

Gombrowicz: Grzegorz Mielczarek

Miny polskie są kolejnym portretem naszej zbiorowości, jej „czerepu rubasznego” i „duszy anielskiej”. Stawiają pytanie o to, czy istnieje coś takiego, jak charakter narodowy i w czym on się przejawia. Co pozostaje w nas stałe i niezmienne mimo zmieniających się okoliczności historycznych.

Grabowski wraz z Tadeuszem Nyczkiem stworzyli scenariusz, w którym przyglądają się polskości niejako z czterech punktów widzenia. Na schyłek sarmatyzmu i czasy saskie patrzymy oczami ks. Kitowicza; żrącą i dotkliwą krytykę tradycji, narodu i społeczeństwa autorzy wyjęli z „Wyzwolenia” Wyspiańskiego; prześmiewczym duchem wywracającym polskość na nice jest, rzecz jasna, Gombrowicz. Cały zaś zamysł opiera się na „Mimice” – podręczniku gry aktorskiej, który napisał Wojciech Bogusławski, skądinąd koryfeusz Oświecenia i zwolennik antysarmackich reform. Można więc powiedzieć, że jest to przedstawienie o odwiecznym przymusie strojenia min i „przyprawiania gęby”, jak to opisywał Gombrowicz. I o „robieniu Polski na każdym kroku i codziennie”, jak to ujmował Wyspiański. Gdzie pod tymi manifestacjami kryje się autentyczność Polaków? Oto pytanie.

Premierą spektaklu „Miny polskie” Teatr Polski inauguruje obchody stulecia odzyskania niepodległości.

SPEKTAKL DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO

Leave a Reply