Rozkład jazdy i Leśmian w Opolu

Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu miał w grudniu premierę PODWYŻKI Georgesa Pereca.Reżyseria i dramaturgia: Tomasz Cymerman, scenografia, kostiumy, światło: Karolina Mazur, wideo: Karol Rakowski, kompozycja i muzyka na żywo: Polpo Motel

Obsada: Magda Maścianica, Judyta Paradzińska, Bartosz Dziedzic, Karol Kossakowski, Leszek Malec, Michał Tokaj (gościnnie).

Sens pracy i poszukiwanie w niej spełnienia to główny temat „Podwyżki” – awangardowej komedii Georges’a Pereca. Czy praca może nas uszczęśliwić? Czy można uchronić się przed otępieniem po wielu latach poświęcenia? W imię czego spędzamy większość swojego życia w miejscu, którego często skrycie nienawidzimy?

Istnieje jednak prosty sposób, by wynagrodzić oczywiste „mankamenty” etatowych niedogodności – to podwyżka! Na drodze do jej osiągnięcia mnóstwo pułapek i ślepych uliczek. Ten tor przeszkód pełen absurdów życia codziennego próbują pokonać nasze myśli uwięzione w ciele pracownika firmy. Walka o przetrwanie sprowadza się do pokonywania kolejnych etapów gry, w której w każdym momencie możemy wrócić do punktu wyjścia. Codziennie bierzemy przecież udział w tej groteskowej historii, nie zastanawiając się czy istnieje możliwość sprzeciwu wobec systemu.

W spektaklu odnajdziecie również: absurdalny humor i piosenki wykonywane na żywo przez zespół Polpo Motel.

A 20 stycznia na Małej Scenie będzie premiera sztuki Petra Zelenki i Michaela Frayna ROZKŁADY JAZDY w przekładzie Krystyny Krauze. Reżyseria: Agata Puszcz, scenografia Małgorzata Iwaniuk

Obsada : Cecylia Caban i Rafał Kronenberger.

Farsa „Chińczycy” ma się rozpocząć lada moment. Widownia już zajęła miejsca. Czas wyjść na scenę. Coś jednak się nie zgadza. Z sześcioosobowej obsady za kulisami czeka dwójka aktorów, w tym jeden przekonany, że za chwilę będzie nagrywał rozkłady jazdy dla lokalnych linii kolejowych. Jakby tego było mało, aktor i aktorka są małżeństwem po rozwodzie ze „skomplikowaną” przeszłością. Jest coraz zabawniej, choć pozornie ułożone klocki zaczynają się rozsypywać i to na oczach widzów!

Tytułowe rozkłady jazdy są dla naszych bohaterów jedynym źródłem utrzymania. Muszą użyczać głosów tabelom przyjazdów i odjazdów, żeby zarobić na życie. Pociągi mijające się na stacjach są jednak jak oni sami – ciągle na innych torach, blisko, by po chwili oddalić się od siebie o kilometry. Czy w dzisiejszym świecie można mieć nadzieję, że miłość pojawi się w naszym życiu w odpowiednim momencie? A może znów się z nią miniemy?

Petr Zelenka, autor takich filmów jak „Guzikowcy”, „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” czy „Samotni”, zadaje te pytania w wyjątkowo zabawnej, jak przystało na jego twórczość, formie. „Rozkłady jazdy” to spektakl na pograniczu farsy i tragikomedii, która zaskakuje nieprzewidywalnością i zawrotnym tempem akcji.

03 lutego 2018 na Scenie Bunkier będzie można obejrzeć premierę przedstawienia z poezją Bolesława Leśmiana pt. ZDZICZENIE OBYCZAJÓW POŚMIERTNYCH. Reżyseria: Marta  Streker, scenografia, kostiumy: Julia Kosmynka, muzyka: Sebastian Ładyżyński.

Obsada: Magdalena Maścianica, Monika Stanek i Karol Kossakowski.

Opr. Ewa Sośnicka-Wojciechowska

Leave a Reply