Wyrypajew reżyseruje WUJASZKA WANIĘ

„Wujaszek Wania” bez skreśleń. Słowo po słowie. Iwan Wyrypajew [fot. Katarzyna Chmura-Cegiełkowska] pozwala Autorowi, by przemówił sam w swoim imieniu. Od początku do końca, traktując tekst jak nienaruszalną partyturę, opowiada historię, która zdarzyła się w wiejskiej posiadłości Wojnickich, między przybyciem a wyjazdem profesora Serebriakowa i jego pięknej żony Heleny.

Między słowami ukryta jest, drobiazgowo zbudowana, opowieść o epoce, która przeminęła, o ludziach, których już nie ma… Ale został język teatralny, który się nie wyczerpał, nie zestarzał. Czechow, ukazując powierzchnię życia, daje obraz głęboki i pełen namiętności. Obraz, który nie wymaga uwspółcześniania, by był współczesny.

Iwan Wyrypajew o wystawianiu Czechowa:

Chciałbym stworzyć piękny, nowoczesny spektakl kostiumowy, w którym dochodzi do spotkania widza z oryginalnym dziełem autora, co w dzisiejszej rzeczywistości teatralnej jest rzadkością. Spektakl barwny i wyrazisty, na którym widzowie będą mogli zachwycić się i poobcować z klasycznym tekstem, prawdziwym dziełem sztuki. Tak powstanie nowoczesna opowieść o prawdzie, miłości i duchowości we współczesnym świecie. Historia o zagubieniu, nieporozumieniach i poczuciu niespełnienia. Czechow stawia wciąż aktualne pytania o rozczarowania dotyczące miłości, wyznawanych ideałów, wierności i wszelkiego rodzaju marzeń, które z biegiem czasu zmieniają się i nikną. Mam wrażenie, że podążanie za tradycją jest dziś największą awangardą.

OBSADA:

Helena: Magdalena Różczka / Karolina Gruszka

Aleksander Serebriakow: Andrzej Seweryn

Michaił Astrow: Maciej Stuhr

Maria Wojnicka: Teresa Budzisz-Krzyżanowska

Iwan Wojnicki: Dariusz Chojnacki

Sonia: Marta Kurzak

Maryna – niania: Anna Nehrebecka

Ilja Tielegin: Szymon Kuśmider

Parobek: Marcin Jędrzejewski

Iwan Wyrypajew – jeden z najbardziej intrygujących twórców współczesnego teatru. Jego sztuki grane są prawie we wszystkich krajach Europy. Wielokrotnie nagradzany, laureat m.in. Paszportu Polityki „za przypomnienie polskiemu teatrowi, że sztuka sceniczna może również być poezją, za wiarę w siłę opowieści i żelazną konstrukcję tekstu”. Wyjątkowość twórczości Wyrypajewa polega na unikatowym połączeniu głębokich duchowych tematów z pełną wdzięku narracją dostępną szerokiemu gronu widzów. Dramaty Wyrypajewa są zabawne, błyskotliwe i piękne. O jego twórczości krytycy piszą, że jest jak połączenie estetyki Quentina Tarantino i Andrieja Tarkowskiego, a teatralny świat okrzyknął go współczesnym Czechowem.

FRAGMENT

Astrow

Niech pani zostanie, proszę. Niech pani przyzna, nic pani nie ma do roboty na tym świecie, nie ma pani żadnego celu w życiu, nie ma pani czym zająć uwagi i wcześniej czy później podda się pani uczuciu – to nieuniknione. Więc przecież lepiej, niech się to stanie nie
w jakimś Charkowie czy Kursku, ale tutaj, na łonie natury… Przynajmniej poetycznie,
i jesień taka ładna na dobitkę… Znajdziemy tutaj leśniczówki, zapuszczone dwory w guście Turgieniewa…

Helena

Jaki pan zabawny… Gniewam się na pana, a jednak… będę o panu myślała
z przyjemnością… Ciekawy, oryginalny z pana człowiek. My się już z panem nigdy nie spotkamy, a więc – po co ukrywać? – przyznam się, nawet mi się pan podobał. No, podajmy sobie ręce i rozstańmy się jak przyjaciele.

Niech pan mnie źle nie wspomina.

Astrow

(podaje jej rękę)

Tak, niech pani jedzie…

(Zamyślony)

Niby to pani jest subtelna, ma dobre serce, wrażliwa, a jednak jest coś dziwnego
w całej pani istocie. Przyjechała pani tutaj ze swoim mężem i wszyscy, co tu pracowali, krzątali się, coś tam tworzyli – wszystko musieli rzucić i przez całe lato zajmować się podagrą pani męża i panią.

premiera 9 grudnia 2017
Duża Scena

Reżyseria: Iwan Wyrypajew

Przekład: Jarosław Iwaszkiewicz

Reżyseria: Iwan Wyrypajew

Scenografia: Anna Met

Kostiumy: Katarzyna Lewińska

Reżyser światła: Sergei Vasilev

Muzyka: Jacek Jędrasik, Marek Kępa

Aktorzy o pracy nad „Wujaszkiem Wanią”:

https://youtu.be/8noDwodP7Rk

Zwiastun radiowy:
https://youtu.be/0wCTNZxt4xw

Współprodukcja spektaklu:

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie i WEDA Produkcje.

Leave a Reply