MOJA WALKA w TR Warszawa

6 października w sali ATM TR Warszawa zaprasza na premierę według cyklu powieściowego Karla Ove Knausgårda „Moja walka”/“Min kamp” w reżyserii Michała Borczucha.

6 tomów, 3600 stron, przekłady na kilkadziesiąt języków, milionowe nakłady. Cykl powieściowy „Moja walka” norweskiego pisarza Karla Ove Knausgårda stał się wydarzeniem na rynku wydawniczym ostatnich lat. Knausgård opisał w nim całe swoje życie od dzieciństwa po dojrzałość. W TR Warszawa wystarczy jeden wieczór, aby poznać jego historię. Teatralną adaptację tej jedynej w swoim rodzaju biograficznej powieści przygotowuje Michał Borczuch, jeden z najciekawszych współczesnych polskich reżyserów. Wejdź z aktorami TR Warszawa w strumień życia.

Spektakl Michała Borczucha oparty na epopei Karla Ove Knausgårda, jednego z czołowych pisarzy skandynawskich. Wydana w 2011 roku sześciotomowa powieść to wyjątkowy w historii światowej literatury projekt, polegający na literackim zapisie biografii autora, od wczesnego dzieciństwa po wiek dojrzały.

Moja walka” jest długą, epicką medytacją nad rzeczywistością. Obsesyjnie szczegółowa narracja Knausgårda jest dla mnie inspirująca jako nowoczesny algorytm na utrwalenie rzeczywistości i siebie w niej. Ten skrajny, obsesyjny subiektywizm, którzy momentami każe mi nienawidzić autora, odsłania również prawdę o współczesności, w której doświadczenie przyglądania się jak w selfie samemu sobie zamienia się w walkę o istnienie w świecie pełnym ludzi. Inni ludzie mogą być najbliżej nas, mogą być częścią naszej rodziny ale w zderzeniu z naszym ego stają się tylko bohaterami powieści. Knausgård wciąga nas w to tworzenie literatury z naszego życia. Ale jest tu paradoks; gdy nasze życie staje się ważne, każde inne (choć utrwalone w detalach) staje się anonimowe. Dlatego w pracy warsztatowej zderzaliśmy z książką Knausgårda osobiste doświadczenia wybranych czytelników, co stanie się integralną częścią spektaklu.

Michał Borczuch

Przedstawienie na podstawie książek: MIN KAMP tomy I, II, III, IV, V oraz VI autorstwa Karla Ove Knausgårda. Copyright ˝ 2009, 2010, 2011 Forlaget Oktober as, Oslo, all rights reserved, wszelkie prawa zastrzeżone.

Adaptacja na podstawie: Karl Ove Knausgård „Moja walka”, tłum. Iwona Zimnicka, 

t. I-VI, Wydawnictwo Literackie 2015-2017.

Partner spektaklu: IKEA

miejsce: TR Warszawa / ATM Studio, ul. Wał Miedzeszyński 384

bilety: normalny 70 zł / ulgowy 30 zł / wejściówka 20 zł / 1 zł studenci szkół i uczelni artystycznych

reżyseria: Michał Borczuch

adaptacja tekstu, dramaturgia: Tomasz Śpiewak

scenografia, kostiumy: Dorota Nawrot

reżyseria światła: Jacqueline Sobiszewski

muzyka: Bartosz Dziadosz

asystent reżysera, wideo: Wojciech Sobolewski

inspicjentka: Malwina Szumacher

kierowniczka produkcji: Natalia Starowieyska

kuratorka projektu w Szamocinie: Agata Siwiak

obsada: Jan Dravnel, Dobromir Dymecki, Magdalena Kuta, Lech Łotocki, Maria Maj, Sebastian Pawlak, Agnieszka Podsiadlik, Halina Rasiakówna, Paweł Smagała, Tomasz Tyndyk, Justyna Wasilewska

6.PT/19.00 / premiera

7.SB/19.00

8.ND/19.00

10.WT/19.00

11.ŚR/19.00

12.CZW/19.00 [PL] [AD]

Leave a Reply