Od Hübnera do Zadary. Ponad 40 spektakli teatralnych dostępnych online

Przedstawienia Andrzeja Wajdy, Grzegorza Jarzyny i Krzysztofa Warlikowskiego, teatralne evergreeny, sztuki autorów wywodzących się z Laboratorium Dramatu, opery Teatru Wielkiego i spektakle Teatru Polskiego w Bydgoszczy można obejrzeć bezpłatnie lub w atrakcyjnych cenach w sekcji „Teatr” projektu Kultura Na Widoku.

Dla teatromanów Kultura na Widoku proponuje wybór spektakli najwybitniejszych polskich twórców ostatnich lat. Wśród nich spektakle Jerzego Jarockiego z Teatru Narodowego w Warszawie – „Miłość na Krymie” Sławomira Mrożka z Janem Fryczem i Januszem Gajosem, wielokrotnie nagradzany „Kosmos” Witolda Gombrowicza {na zdj. na pierwszym planie Anna Seniuk] ze Zbigniewem Zapasiewiczem w roli Leona; tragikomedia wirtualna, czyli „Między nami dobrze jest” Doroty Masłowskiej w reżyserii Grzegorza Jarzyny z nieodżałowaną Danutą Szaflarską; „Burza” Szekspira przefiltrowana przez współczesność i wyobraźnię Krzysztofa Warlikowskiego z Renete Jett, w roli Kalibana (Nagroda im. Aleksandra Zelwerowicza dla najlepszej aktorki).

Znajdziemy tu również spektakle z cyklu „Teatroteka”, między innymi według sztuk, które powstały lub miały premierę w Laboratorium Dramatu jak „Koronacja” Marka Modzelewskiego i „Cukier Stanik” Zyty Rudzkiej. Nie mogło zabraknąć również „Walizki” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego, spektaklu, który zdobył Grand Prix na Festiwalu „Dwa Teatry” Z niedawnych realizacji Teatru TV jest na przykład „Rewizor” Gogola w reżyserii Jerzego Stuhra i „Moralność pani Dulskiej” w reżyserii Marcina Wrony.

Obejrzeć można również klasyki polskiej sceny – „Makbet” z Teatru Starego w Krakowie w reżyserii Andrzeja Wajdy (w głównej roli Krzysztof Globisz) czy „W małym dworku” Witkacego w reżyserii Zygmunta Hübnera (Haliną Mikołajska w roli Anastazji Nibek).

W Kulturze Na Widoku są dostępne również wybrane spektakle Teatru Polskiego w Bydgoszczy reżyserowane przez Michała Zadarę, Maję Kleczewską i Wiktora Rubina oraz opery z Teatru Wielkiego Opery Narodowej (m.in. „Goplana” w reżyserii Janusza Wiśniewskiego).

Projekt Kultura Na Widoku, prowadzony przez Fundację Legalna Kultura, daje dostęp do ponad tysiąca utworów – muzyki, filmów, książek, audiobooków i wirtualnych wizyt w najciekawszych muzeach i galeriach świata. Akcja potrwa do 8 października 2017 roku. Do tego dnia wszystkie utwory są dostępne bezpłatnie lub w atrakcyjnych cenach. Najważniejsze cele projektu to pokazanie bogactwa zasobów legalnych źródeł i zachęta do korzystania z kultury w sposób uczciwy. Pełną listę utworów można znaleźć na stronie www.kulturanawidoku.pl

Z badań zleconych przez Stowarzyszenie Kreatywna Polska, wynika, że Polacy wydali w zeszłym roku 900 milionów w pirackich serwisach, często nie zdając sobie sprawy, że korzystają z nielegalnych źródeł. Straty polskiej gospodarki z powodu piractwa internetowego w 2016 roku wyniosły ponad 3 mld zł utraconego PKB. To suma, za którą można pokryć około 30 procent rocznych wydatków państwa na kulturę i media lub kupić cztery książki czy bilety do kina dla każdego Polaka. To także ponad 27 tysięcy utraconych miejsc pracy i 836 mln zł rocznie strat dla Skarbu Państwa (ta kwota wystarczyłaby na zasilenie bibliotek w ponad 33 mln książek). Jest o co walczyć, dlatego tak ważne jest, by pieniądze odbiorców nie trafiały do podejrzanych serwisów, które funkcjonują dzięki kradzieży cudzego dorobku.

Leave a Reply