Kołysankowo, czarodziejsko i ze sposobem na… w Lublinie

Teatr Stary w Lublinie 23.09.2017 będzie miał premierę interesującego przedstawienia dla młodszych widzów o tytule SZUKAJ W SNACH. Słowa: Włodzimierz Wysocki, śpiew: Natalia Kukulska, muzyka: Marek Napiórkowski.
Zagra zespół w składzie: Marek Napiórkowski, Michał Dąbrówka, Marcin Górny, Paweł Pańta oraz zatańczą tancerze Lubelskiego Teatru Tańca: Anna Żak, Ryszard Kalinowski. Scenografia: Katarzyna Jeznach.

Opis : Zaczęło się od pewnego taty, Włodzimierza Wysockiego, który, gdy wyczerpał już cały repertuar popularnych kołysanek, zaczął wymyślać nowe na dobranoc dla swych dzieci. Kołysankowe wierszyki zapragnęły muzyki i z pomocą gitarzysty i kompozytora Marka Napiórkowskiego stały się piosenkami. A potem Natalia Kukulska nadała im swój głos – ciepły i głęboki jak letnia noc. I tak powstało „Szukaj w snach” – koncert kołysanek dla najmłodszych widzów Teatru Starego w specjalnie dla nich zaaranżowanej sennej przestrzeni z poduch i puf. Zapraszamy do wygodnego rozłożenia się i wsłuchania w kojące dźwięki muzyki. A tego, kto zaśnie, nie będziemy budzić aż do końca przedstawienia.

Teatr Muzyczny w Lublinie zaprasza 14-10-2017 na premierę CZARODZIEJSKIEGO FLETU W. A. Mozarta. Reżyseria: Maria Sartova, kierownictwo muzyczne: Marcin Sompoliński, asystent kierownika muzycznego: Łukasz Sidoruk, scenografia: Mariusz Napierała, kostiumy: Małgorzata Biegańska, przygotowanie chóru: Grzegorz Pecka.

Od teatru : 30 września 1791 roku – publiczność wiedeńska po raz pierwszy usłyszała dźwięki uwertury do Zauberflöte Wolfganga Amadeusza Mozarta. Mimo tego, że premiera nie odbiła się echem w środowisku ówczesnej krytyki, dzieło natychmiast podbiło serca widzów, nie tylko tych austriackich. Na dwa miesiące przed śmiercią Mozart przedstawił światu operę, która na zawsze miała się zapisać w historii teatru. Stało się to oczywiście za sprawą mistrzowskiej muzyki, ale Czarodziejski flet znaczy dziś więcej niż tylko ostatnia opera geniusza. Jest to także ponadczasowe dzieło pełne subtelnej symboliki odnoszącej się do ludzkiej natury i kultury, kryjące w różnych odcieniach mistycyzmu i fantastyki najgłębsze prawdy o człowieku. Nadszedł czas by lubelska publiczność doświadczyła spotkania z Mistrzem i szczególnymi kreacjami, które muzycznie nakreślił.

Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie  6 października 2017 r. planuje prapremierę sztuki SPOSÓB NA ALCYBIADESA Edmunda Niziurskiego.

Akcja kultowej książki dla młodzieży Edmunda Niziurskiego z 1961 roku, rozgrywa się na szkolnych korytarzach. Od tamtej pory zmienił się system nauczania, program, nauczyciele, uczniowie, czasy się zmieniły. Niezmienna pozostała odwieczna wojna między nauczycielami a uczniami. Jak odwlec sprawdzian z polskiego? Jak przetrwać historię i chemię? Każdy nauczyciel ma swoją piętę Achillesową, słabość, którą wystarczy poznać a potem realizować SPOSÓB.  Akcja przedstawienia Piotra Ratajczaka i Piotra Rowickiego zostaje przeniesiona do czasów współczesnych, do jednej z lubelskich szkół, a bohaterami są dziewczyny: Ciamcia i Słaba oraz chłopcy: Zasępa i Pędzel. To właśnie oni próbują zdobyć sposób na historyka zwanego Alcybiadesem i powstrzymać szalone edukacyjne zapędy ciała pedagogicznego.

Reżyseria I opracowanie muzyczne: Piotr Ratajczak, adaptacja i dramaturgia: Piotr Rowicki, scenografia: Matylda Kotlińska, kostiumy: Grupa Mixer, ruch sceniczny: Arkadiusz Buszko.

Obsada :Jowita Stępniak – Ciamcia, Edyta Ostojak – Słaba, Daniel Dobosz – Zasępa, Paweł Kos – Pędzel, Wojciech Rusin – Szekspir, Daniel Salman – Wątłusz, Nierucha – Nauczyciel WF, Wojciech Dobrowolski – Alcybiades, Marek Szkoda – Dyr.

Opr. Ewa Sośnicka-Wojciechowska

 

Leave a Reply