Ewa Dałkowska i Olgierd Łukaszewicz – laureatami Wielkiej Nagrody XVII Festiwalu w Sopocie

Zakończył się XVII Festiwal „Dwa Teatry – Sopot 2017”. W tym roku Laureatami Wielkiej Nagrody Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2017” zostali Ewa Dałkowska i Olgierd Łukaszewicz. Gala finałowa odbyła się 21 czerwca, w hotelu Sheraton w Sopocie.

Odbierając nagrodę, Olgierd Łukaszewicz powiedział:

Dziękuję Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji.
Dziękuję Panu przewodniczącemu Witoldowi Kołodziejskiemu.
Dziękuję Zarządowi Telewizji Polskiej.

Nagroda za całokształt jest dla aktora po siedemdziesiątce źródłem osobistej satysfakcji. Kiedy myślę o swojej drodze, to widzę, że moja największa aktywność w telewizji miała miejsce w czasach PRL-u, w latach 70., kiedy prezesem telewizji był Maciej Szczepański. Potem był stan wojenny i bojkot telewizji. My, artyści, nie chcieliśmy legitymizować naszymi twarzami kłamliwej propagandy. Kiedy przesłuchiwano mnie po „Wieczerniku” w reżyserii Andrzeja Wajdy, który graliśmy w kościele na Żytniej, usłyszałem: Czy pan wie, że pan już nie wystąpi, ani w telewizji, ani w radio?…  ale przetrzymaliśmy. Potem okazało się, że telewizja nie potrzebuje już Teatru Telewizji i było go coraz mniej na antenie. Jako prezes ZASP, w imieniu środowiska, dopominałem się o przywrócenie Teatru Telewizji, tego bardzo polskiego fenomenu. Dziś słyszę, że niedługo znów ruszą produkcje Teatru TV. Życzę telewizji, aby korzystała z bogactwa talentów aktorskich, niezależnie od demonstrowanych przez artystów ich osobistych poglądów społecznych, religijnych czy politycznych. Praca w Teatrze Telewizji to sprawdzian profesjonalności i artyzmu. Celebryci nie dadzą rady. To przede wszystkim TVP korzysta z profesjonalnych kadr aktorskich.
Gratuluję tej cennej nagrody Koleżance Ewie Dałkowskiej, z którą niejednokrotnie wspólnie pracowałem, choć mamy radykalnie odmienne poglądy na aktualną politykę w kraju. Dziś na przykład wysłuchałem słuchowiska pt. „Generał”, gdzie grałaś Ewo, żonę Generała Jaruzelskiego. Pozostawaliśmy zawsze dla siebie źródłem inspiracji artystycznych. Dziękuję TVP, że nieraz pomagała nam nagłośnić potrzeby Domu Artysty Weterana w Skolimowie. Niech i ja dzisiaj dołożę swoją cegiełkę dla tej sprawy. Podobno ta nagroda ma również wymiar finansowy, dlatego nagrodę swą przeznaczam na pilne potrzeby DAW”.

Olgierd Łukaszewicz swoją przygodę z Teatrem Telewizji rozpoczął w 1970 roku. Zagrał kilkadziesiąt ról na telewizyjnej scenie. Współpracował z wybitnymi reżyserami, m.in. z Z. Hübnerem, J. Grzegorzewskim, J. Słotwińskim, T. Zygadło, M. Englertem, O. Lipińską, S. Różewiczem, F. Falkiem, M. Wojtyszko, L. Adamikiem, P. Woldanem. Łukaszewicz przez wiele lat był filarem radiowego teatru poezji oraz znakomitym interpretatorem prozy powieściowej. Stworzył wiele ról w słuchowiskach Teatru Polskiego Radia. Jest laureatem „Splendora Splendorów” w 2011 roku, nagrody zespołu artystycznego Teatru Polskiego Radia.
W tym roku o nagrody główne XVII Festiwalu Dwa Teatry – Sopot 2017 walczyło 13 spektakli Teatru Telewizji oraz 26 słuchowisk Teatru Polskiego Radia. Grand Prix zdobyły dwa spektakle: słuchowisko „Lilla Weneda” wg dramatu Juliusza Słowackiego Teatru Polskiego Radia w reż. Dariusza Błaszczyka oraz spektakl Teatru TVP „Posprzątane” wg sztuki Sarah Ruhl w reż. Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej.

Jury Festiwalowe w składzie: Grażyna Barszczewska, Tomasz Man, Włodek Pawlik, Maciej Pieprzyca oraz Janusz Wiśniewski zdecydowało także o przyznaniu nagród następującym twórcom: Wawrzyńcowi Kostrzewskiemu za reżyserię spektaklu „Listy z Rosji”, Janowi Holoubkowi za zdjęcia do spektaklu „Posprzątane”, Agnieszce Zawadowskiej i Krzysztofowi Benedekowi za scenografię do spektaklu „Posprzątane”, Janowi Englertowi za twórczą realizację telewizyjną spektaklu teatralnego „Śluby panieńskie” oraz Beacie Barciś za montaż spektaklu „Posprzątane”. Werdyktem Jury laureatem Nagrody im. Janusza Hajduna za muzykę oryginalną do spektaklu „Totus Tuus” (reż. Paweł Woldan) został Andrzej Krauze.

Nagrodę za najlepszą rolę żeńską w słuchowisku Polskiego Radia otrzymała Danuta Stenka występująca w „Lilli Wenedzie”. Najlepsza rola żeńska w spektaklu telewizyjnym przypadła Joannie Szczepkowskiej za role Kobiety z Parasolką i Gołej Baby w jej autorskim spektaklu „Goła Baba”.
Za najlepszego odtwórcę roli męskiej w słuchowisku radiowym uznany został Stanisław Brudny, który wystąpił w „Ten jeden moment przed świtem”. Nagrodę za główną rolę męską, w spektaklach „Posprzątane” oraz „Listy z Rosji”, otrzymał Piotr Adamczyk.

[Tekst opublikowany za portalu ZASP]

Leave a Reply