Potęga smaku

Drogi Wiesławie, z okazji Twego Pięknego Jubileuszu składam Ci Serdeczne Gratulacje i życzenia zdrowia, nieustającej, a przyrodzonej Ci Pogody Ducha, najwyższej przenikliwości, twórczej czujności oraz wytrwałości w kultywowaniu Twego Dzieła.

Dzieło to, podobnie jak Twoja osoba, wpisane są w moją artystyczną i osobistą biografię. Wiem, że te okoliczności nie czynią mnie wyjątkiem. Jestem natomiast jednym z wielu ludzi teatru, dla których Twoje nazwisko i Twe prace mają wyjątkowe znaczenie.

Dla każdego aktora przygotowanie monodramu jest przełomem w budowaniu teatralnego warsztatu. Dla wielu staje się przełomem w karierze i życiu osobistym. W naszej szerokości geograficznej te przełomy niezwykle często związane są z twoją osobą. Pojawiasz się w biografiach ludzi teatru jako opiekuńczy i wspomagający duch. Otwierasz przestrzenie dla ich twórczych manifestacji, troszczysz się o ich jakość, ba, często pobudzasz inwencję i mobilizujesz do pracy utrudzone aktorskie byty, które dopiero wtedy sięgają wyżyn swych artystycznych możliwości.

Szacunek i wdzięczność dla Twej pracy znalazłeś już u najwyższych władz resortowych i państwowych. Jesteś znaczącą postacią światowego ruchu teatrów jednego aktora. Wiem jednak, że nie będą Ci obojętne moje osobiste podziękowania za nasze spotkania w Toruniu, Wrocławiu, Warszawie, Erywaniu. Każda współpraca z Tobą, wspólne plany (także te niezrealizowane!), każde spotkanie, a nawet telefon zawierały bezcenne kwanty twórczej energii, wzywającej świadomość do zanurzenia się w kosmicznym żywiole gry i przypominającej prostemu człowiekowi o jego boskim pokrewieństwie.

Trwaj w swej Wierze i przy swym Rozumie, a Potęga Smaku niech będzie z Tobą!

Jarosław Gajewski

[fot. ze zbiorów Teatru Polskiego w Warszawie]

Leave a Reply