Czwarta edycja Festiwalu Debiutantów

W sobotę 20 maja rozpoczyna się czwarta edycja Festiwalu Debiutantów „Pierwszy Kontakt”.

„Pierwszy Kontakt” to pierwsze w Polsce spotkanie teatralnych debiutantów – reżyserów i aktorów, które jest prezentacją i promocją najciekawszych młodych twórców teatralnych. W programie tegorocznej edycji Festiwalu znalazło się 12 spektakli konkursowych i 31 debiutujących twórców.

Festiwal Debiutantów „Pierwszy Kontakt” to zbliżenie młodej widowni i młodego teatru w mieście wielkich teatralnych tradycji, w którym od ponad 20 lat organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Kontakt”. Pierwsza edycja festiwalu „Pierwszy Kontakt” odbyła się w maju 2011, w tradycyjnym terminie „Kontaktu”. Oba festiwale odbywają się w Toruniu na przemian.

Festiwal otworzy spektakl „Pogorzelisko” Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie w reżyserii Cezarego Ibera. To opowieść o podróży, która odkryje przed rodzeństwem, Jeanne i Simone, historię ich matki, horror wojny, siłę przyjaźni, okrucieństwo zemsty i siłę wybaczania, a w końcu ich własne pochodzenie. Początek spektaklu 20 maja o godz. 17.00 (Teatr im. Wilama Horzycy, Pl. Teatralny 1, duża scena).

Natomiast o godz. 20.45, na małej scenie Teatru Horzycy swój reżyserki debiut w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu, zaprezentuje Jakub Skrzywanek ze spektaklem „Cynkowi chłopcy” na podstawie reportażu laureatki Literackiej Nagrody Nobla – Swietłany Aleksijewicz.

Wcześniej, o godz. 16.00 w teatralnej kawiarni „Wejściówka” odbędzie się otwarcie wystawy zdjęć Tomka Tyndyka „Labirynt / The Maze”, aktora TR Warszawa.

O godz. 22.30 czeka nas natomiast widowisko w plenerze – grupa Be Fire oraz Chór Akademicki UMK, zaprezentuje spektakl w reżyserii Niko Niakasa, aktora Teatru Horzycy. Czy debiutanci podpalą teatr? Dowiecie się w sobotę na placu przed Teatrem. Wstęp wolny.

W programie festiwalu znalazły się także spektakle z TR Warszawa („Ewelina płacze”), Teatru Muzycznego w Gdyni („Kumernis czyli o tym, jak świętej panience broda rosła”), spektakl koprodukcji Teatru Kochanowskiego z Opola i Teatru Współczesnego w Szczecinie („Ślub”), Teatru Polskiego w Bydgoszczy („Żony stanu, dziwki rewolucji a może i uczone białogłowy”), Teatru Polskiego w Poznaniu („Sceny myśliwskie z Dolnej Bawarii”), Teatru Żeromskiego w Kielcach („Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”), Teatru Bogusławskiego w Kaliszu („Tragedia Coriolanusa”), Teatru Kochanowskiego w Opolu („Coś pomiędzy”), Teatru Fredry w Gnieźnie („Piaskownica”) oraz Kolektywu Supernova („Pospolite żywoty martwych Polaków”).

W jury festiwalu zasiądzie Adam Orzechowski, Juliusz Chrząstowski i Jacek Wakar.

Leave a Reply