WYSPA inauguruje festiwal w Gdańsku

Znamy pierwszy spektakl tegorocznego międzynarodowego 21. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. Zainauguruje go „Wyspa” Teatru Pieśń Kozła na podstawie „Burzy” Williama Szekspira.

Tegoroczny międzynarodowy Festiwal Szekspirowski w Gdańsku odbędzie się w dniach 28 lipca – 6 sierpnia. Zainauguruje go spektakl „Wyspa” Teatru Pieśń Kozła, w reżyserii Grzegorza Brala. W interpretacji twórców „Burza” Williama Szekspira dzieje się w oszalałej wyobraźni starca Prospero. Tradycyjnie w ramach Głównego Nurtu festiwalu zaprezentowane zostaną spektakle zagraniczne – spodziewane są m.in. produkcje z Wielkiej Brytanii, Rosji, Francji, Chorwacji, Rumunii i Chin. Nieustannie rozwija się Nurt SzekspirOFF, w którym zaprezentują się teatry nieinstytucjonalne, grupy artystyczne oraz twórcy indywidualni z Polski. Już po raz drugi wydarzenia prezentowane w tym nurcie wyłaniane są w drodze konkursu – zgłoszenia można wysyłać do 26 maja 2017. Rodzime spektakle szekspirowskie będziemy mieli szansę zobaczyć też w ramach finału trwającego właśnie 24. Konkursu o Złotego Yoricka. Do udziału teatry mogą zgłaszać produkcje, których premiera odbędzie się do 7 maja 2017 roku. Więcej informacji na temat festiwalu oraz konkursów znaleźć można na stronie teatrszekspirowski.pl.

Ponad 300 szekspirologów w Gdańsku

Dzień przed 21. Festiwalem Szekspirowskim rozpocznie się międzynarodowy Kongres Szekspirowski – ESRA Congress 2017. Organizator tego prestiżowego, odbywającego się co dwa lata wydarzenia – European Shakespeare Research Association – na miejsce realizacji tym razem wybrał Gdańsk. Współorganizatorami tegorocznej edycji kongresu są Gdański Teatr Szekspirowski oraz Uniwersytet Gdański. Wydarzenie potrwa do 30 lipca 2017. Więcej informacji: http://esra2017.eu/.

Prestiżowy EFFE Label dla Festiwalu Szekspirowskiego

Festiwal Szekspirowski w Gdańsku już po raz drugi otrzymał prestiżowe odznaczenie EFFE Label, w tym roku z dodatkowym tytułem Remarkable Festival (Nadzwyczajny Festiwal), przyznawany przez platformę kulturalną „Europe for Festivals, Festivals for Europe” – EFFE Label 2017 – 2018. Festiwal oceniało dziewięcioosobowe międzynarodowe jury, składające się z przedstawicieli świata sztuki; dyrektorów teatrów, festiwali, fundacji oraz uczelni wyższych. Tym samym Festiwal Szekspirowski ponownie znalazł się w gronie wyróżnionych festiwali z całego świata, zrzeszonych w ramach Europejskiego Stowarzyszenia Festiwali, które wyróżniają się jakością artystyczną i wywierają znaczący wpływ na poziomie lokalnym, narodowym i międzynarodowym. Teraz powalczy o nagrodę specjalną – EFFE Award 2017, której laureatów poznamy we wrześniu br.

Z uzasadnienia Jury:

Wszystkie szekspirowskie spektakle prezentowane na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku cechuje wysoki poziom artystyczny oraz różnorodność. Ponadto, z inicjatywy Gdańskiego Festiwalu Szekspirowskiego została założona Europejska Sieć Festiwali Szekspirowskich (ESFN), która wspiera i rozwija współpracę kulturalną w Europie i na świecie. Organizator festiwalu, Gdański Teatr Szekspirowski, przez cały rok prowadzi niezwykle wartościową i spójną działalność edukacyjną na terenie całego regionu; otwarty niedawno, już stał się jednym z nowych symboli miasta. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku jest ważnym wydarzeniem artystycznym o ugruntowanej pozycji międzynarodowej i wypracowaną marką.

Tytuł EFFE Label zapewni Festiwalowi międzynarodową promocję nie tylko wśród widzów i artystów, organizacji artystycznych czy instytucji kultury, zespołów teatralnych, muzycznych i tanecznych, ale również wśród władz publicznych wszystkich szczebli, sponsorów, firm oraz mediów. Organizator konkursu zapewnia uhonorowanym festiwalom również międzynarodową kampanię promocyjną i marketingową.

Oficjalne ogłoszenie listy festiwali, którym przyznany został EFFE Label, odbędzie się 4 maja 2017 w Wiesbaden podczas EFFE MeetUp w trakcie EFA Arts Festivals Summit. Wyróżnione tym prestiżowym tytułem wydarzenia walczą również o nagrody EFFE Award dla najlepszych, wyznaczających nowe trendy europejskich festiwali. Zwycięzcy nagrody (w poprzedniej edycji konkursu było ich 12 – w tym poznański Festiwal Malta) ogłoszeni zostaną w trakcie gali EFFE Award w Brukseli we wrześniu 2017.

O spektaklu

Wyspa”

28 lipca 2017, godz. 19:00

Reżyseria: Grzegorz Bral
Muzyka: Jean Claude Acquaviva, Maciej Rychły
Choreografia: Ivan Perez Aviles

Dramaturgia i teksty pieśni: Alicja Bral

Przygotowanie pieśni: Łukasz Wojcik 

Przygotowanie chóru: Kelvin Chan
Obsada: Anu Almagro, Julianna Bloodgood, Jenny Kaatz, Olga Kunicka, Natalia Voskoboynikova, Magdalena Kumorek, Katarzyna Janekowicz, Magdalena Wojnarowska, Dimitris Varkas, Kelvin Chan, Michał Rudaś, Łukasz Wójcik, Peyman Fallahian Sichani
Tancerze: Christopher Tandy, Ines Belder Nacher, Orla Mc Carthy, Yi-wei Lo/Caroline Mougenot, Leon Poulton, Will Thompson/Baptiste Menard

W naszej interpretacji „Burza” Williama Szekspira dzieje się w oszalałej wyobraźni starca Prospero, który, przykuty do swego więzienia, snuje marzenia i sny. – mówią twórcy spektaklu. – Człowiek zdradzony i oszukany żyje wyłącznie marzeniami, które sam stwarza. Wyobraźnia Prospero jest poetycka i magnetyczna. Kreuje on wszystkie postaci, które go otaczają, będąc każdą z nich – i żadnej z nich nie widząc naprawdę. Wyobraźnia, jak mit, stwarza muzykę i taniec. Narracja starca jest nielogiczna, sugestywna i nie poddaje się zaszufladkowaniu. Prospero opowiada o przeżyciach, marzeniach, których nie można spełnić i świecie, który nie istnieje. Wszystko ma formę poematów muzyczno-tanecznych. Prospero od dwunastu lat jest więźniem i opowiada dwanaście muzycznych poematów. Cudownej choreografii towarzyszy przejmująca polifonia wokalna. Zespół 19 wykonawców to wnętrze szalonego umysłu samotnego starca.

„Burza” to ostatni tekst dramatyczny Szekspira. Pisany z perspektywy odchodzenia i pożegnania ze światem. Jest metaforą i baśnią jednocześnie. Nasycony smutkiem i nostalgią spektakl tworzą aktorzy teatru razem z tancerzami uznanego choreografa Ivána Péreza.

Leave a Reply