W Krakowie najbliższe premiery w Bagateli i Ludowym

W teatralnym Krakowie z zapowiadanymi premierami nie jest źle, jednak w Starym Teatrze i w Łaźni Nowej nie pojawiły się tego typu zapowiedzi.

Ale już Teatr Bagatela miał premierę wprawdzie 16 marca 2017 (Scena na Sarego 7), ale na 7 kwietnia 2017 zapowiada Galę Premierową CESARZA KALIGULI autorstwa i w reżyserii oraz scenografii Ingmara Villqista. Kostiumy/asystent scenografa – Agata Stańczyk, muzyka – Bartłomiej Woźniak, projekcje filmowe – Dawid Kozłowski, reżyseria świateł – Marek Oleniacz.

Opis sztuki brzmi interesująco: Plan filmowy zawsze Was intrygował? Opowieści o rzymskich orgiach rozpalały wyobraźnię? Ingmar Villqist w Cesarzu Kaliguli opowiada o osławionym władcy, przenosząc widzów za kulisy kinowej produkcji. Życiorys Kaliguli – łańcuch obłędu, zbrodni i wynaturzeń – pozostanie dla nas niepełny, jeśli nie spróbujemy zobaczyć w nim człowieka. Jeżeli jego życie było widowiskiem, w którym sam rozdawał role, to czy zdołał udźwignąć swoją?

Jego życie stało się bardzo wdzięcznym tematem dla współczesnych mu historyków – mówi Villqist o swoim bohaterze – do budowania obrazu tyrana i zbrodniarza. Wykreowali legendę. Z jakąś wręcz niezdrową pasją podkreślano wynaturzenia i szaleństwa, przypisując mu nieprawdopodobne cechy zezwierzęcenia i braku człowieczeństwa. Jeżeli sięgniemy do tego, co pisali o nim Swetoniusz i późniejsi autorzy, zobaczymy obraz ludzkiego potwora. Każda polityczna decyzja i działania, jakich się podjął Kaligula, są interpretowane jako irracjonalna otchłań.

Stąd też zacząłem się zastanawiać, dlaczego ten mający w chwili śmierci 29 lat mężczyzna tak został zapamiętany?

Obsada: Michał Kościuk (Drugi reżyser), Mateusz Bieryt , Jakub Bohosiewicz, Urszula Grabowska, Paweł Sanakiewicz, Anna Rokita, Kosma Szyman, Aleksandra Chapko, Adam Szarek, Przemysław Branny, Patryk Kośnicki, Dariusz Starczewski, Sławomir Sośnierz, Piotr Urbaniak, Piotr Różański.

Teatr Ludowy 20 kwietnia zaprasza na premierę BECZKI PROCHU Dejana Dukovskiego w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej. Scenografia i kostiumy: Joanna Jaśko Sroka, muzyka: Gerta Szymańska – instrumenty perkusyjne, Michał Braszak – kontrabas, Jacek Kopiec – akordeon.

Opis sztuki:

Beczka prochu – przetłumaczony na wiele języków tekst macedońskiego dramaturga. Grana na wielu scenach europejskich historia opisana w kontekście wydarzeń na Bałkanach fascynuje swoją bliskością i aktualnością. Beczka prochu – która, może wybuchnąć w każdej chwili. Pochód namiętności, miłości i tańca, ale w tle wciąż czai się coś groźnego, niepokojącego. Ostry, brutalny język. Aktorskie połączenie siły młodości, energii, talentu, pasji, wrażliwości i doświadczenia. Dyplom studentów Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, z udziałem aktorów Teatru Ludowego w Krakowie.

Obsada : Marianna Zydek / gościnnie, Diana Krupa / gośc., Zuzanna Zielińska / gośc., Cezary Kołacz / gośc., Kamil Wodka / gośc., Piotr Choma / gośc., Tomasz Marczyński / gośc., Piotr Pilitowski, Barbara Szałapak.

Ten sam teatr na 6 maja planuje premierę sztuki Tennessee Williamsa KOTKA NA GORĄCYM BLASZANYM DACHU w reżyserii i w przekładzie Jaceka Poniedziałeka. Scenografia: Michał Korchowiec, choreografia: Tomasz Bazan, multimedia: Grzegorz Kaliszuk.

Opis spektaklu:

W co może zamienić się uroczystość rodzinna, gdy każdy z jej uczestników zostaje sprowokowany do podjęcia ostatniej walki w życiu: o pieniądze, godność, miłość, namiętność, życie, i o prawdę w końcu. A to brutalna i bezwzględna walka, w której nikt nie zostanie oszczędzony i nikt tak naprawdę nie wygra. Dramaty Williamsa, fascynują tak bardzo, bo ciągle w nich odnajdujemy i rozpoznajemy to, co dla nas najbardziej bolesne i dotkliwe.

Gwałtowne emocje, wyraziste postaci, miłość, namiętność, śmierć i samotność. Opowieść o przerwanych gestach, przekłamanych rozmowach, ulotności szczęścia, względności prawdy i bezwzględności życia.

Klasyka dramatu światowego w reżyserii jednego z najlepszych polskich aktorów.

Obsada: Wojciech Lato / gośc., Patryk Palusiński / gośc., Jan Nosal, Beata Schimscheiner, Iwona Sitkowska, Kajetan Wolniewicz, Mirosława Żak / gośc.

I to nie koniec premier w Teatrze Ludowym. 28 maja odbędzie się tam premiera sztuki Dereka Benfield AKT RÓWNOLEGŁY. Reżyseria: Tadeusz Łomnicki, opieka artystyczna: Małgorzata Bogajewska, scenografia: Ewa Mroczkowska, muzyka: Adam Prucnal.

Opis spektaklu:

I kto by pomyślał, że wszystko zaczęło się od zamieszczonej w gazetce parafialnej reklamy miłego, uroczego i zacisznego hoteliku. Pewnego wieczoru zjawiają się tam dwie pary kochanków i jak zapewne domyślacie się Państwo, każdy z nich pełnoprawnego małżonka zostawił w mieście. I w tym momencie ten opis właściwie powinien się skończyć, aby nie popsuć Wam zabawy, co i tak jest zupełnie niemożliwe! Jeden z najbardziej zabawnych tekstów, jaki kiedykolwiek został napisany dla teatru. Opowieść o trudach tego „pierwszego” skoku w boku i małżeńska komedia omyłek, ale czy tylko? Tak naprawdę jest jeszcze jeden ważny, tajemniczy bohater – zupełnie niegroźny, nieco fajtłapowaty, nieco powolny i trochę …Ale zobaczcie sami, bycie zaskakiwanym jest nieprawdopodobnie śmieszne i urocze.

Obsada: Marta Bizoń, Anna Pijanowska, Katarzyna Tlałka, Paweł Kumięga, Maciej Namysło / gościnnie, Piotr Pilitowski, Karol Polak.

Opr. Ewa Sośnicka – Wojciechowska

Leave a Reply