W Kaliszu Maria Dąbrowska kameralnie

W Kaliszu, czyli Kalińcu Marii Dąbrowskiej 8 kwietnia pojawią się jej NOCE I DNIE w adaptacji i reżyserii Seba Majewskiego. Dramaturgia: Tomasz Jękot, scenografia i kostiumy: Karolina Mazur, muzyka: Daniel Pigoński. Premiera na Scenie Kameralnej.

Ze strony teatru:

Noce i dnie wracają na kaliską scenę!

Czterdzieści sześć lat po głośnym spektaklu Izabelli Cywińskiej Teatr im. Bogusławskiego znów zaprosi swoich Widzów do uczestniczenia w świecie stworzonym przez Marię Dąbrowską. Noce i dnie to powieść związana z Kaliszem i ziemią kaliską w sposób wyjątkowy. Nie bez znaczenia jest tu oczywiście biografia autorki – wybitnej pisarki urodzonej i wychowanej w Russowie pod Kaliszem, zdobywającej edukację na kaliskiej pensji. Jednak, co istotniejsze, samo miasto (zwane w powieści Kalińcem) i otaczające je tereny są miejscem akcji dla epickiej sagi przedstawiającej losy książkowej rodziny Niechciców.

Powieść jest szczególną panoramą losów – od powstania styczniowego, aż po pierwsze dni I wojny światowej. To opowieść o mierzeniu się z codzienną prozą życia, osobistymi marzeniami, zmienną rzeczywistością społeczną, wielką historią.

Spektakl, na podstawie autorskiej adaptacji powieści, wyreżyseruje Sebastian Majewski – uznany reżyser, dramatopisarz i dramaturg. W jego dorobku dramaturgicznym szczególną rolę odgrywają sceniczne adaptacje polskiej klasyki – jak na przykład zrealizowana w Narodowym Starym Teatrze Trylogia według Sienkiewicza, czy też Ziemia obiecana na podstawie powieści Reymonta, przygotowana dla Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Reżyser – wraz ze współpracownikami i szóstką aktorów – zaprasza na spotkanie z „emocjonalnie płomienną Barbarą Ostrzeńską, niebiańsko spokojnym Bogumiłem Niechcicem, po ojcu zdyscyplinowaną Agnieszką Niechcic, zaradnie przedsiębiorczą Michaliną Ostrzeńską, rozkochaną Teresą Kociełł, korzystającym z życia Lucjanem Kociełłem i oddanym dla kraju powstańcem Klemensem Klickim”.

Obsada: Izabela Beń, Magdalena Jaworska (gościnnie), Małgorzata Kałędkiewicz-Pawłowska, Wojciech Masacz, Izabela Wierzbicka, Michał Wierzbicki

Spektakl Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu Najgorszy człowiek na świecie w reżyserii Anny Smolar został zaproszony na jeden z najważniejszych festiwali teatralnych w Polsce – 37. Warszawskie Spotkania Teatralne (30.03 – 11.04).

Natomiast Kaliskie Spotkania Teatralne otrzymały od MKiDN zaskakująco dużą dotację i odbędą się w tym roku w dniach 15-21 maja.

Opr. Ewa Sośnicka-Wojciechowska

Leave a Reply