Teatr opolski zaprasza na premierę i 42. Opolskie Konfrontacje Teatralne

Czworo reżyserów, cztery opowieści, cztery oblicza naszego miasta – zapraszamy na OPOLE/04, spektakl produkowany z okazji obchodów 800-lecia Opola. Premiera już w kwietniu na Modelatorni, najnowszej scenie Teatru im. Jana Kochanowskiego.

Akcja przedstawienia toczy się w czterech różnych momentach historycznych. Lata 30., 70., współczesność i przyszłość, jak w scenicznym kalejdoskopie, pozwolą widzom spojrzeć na Opole z wielu punktów widzenia, za pośrednictwem różnych historii, przez doświadczenia kilku pokoleń. Zabawne, różnorodne i skomponowane z inspirowanych lokalnymi treściami opowieści zostaną wyreżyserowane przez czterech reżyserów. Ten oryginalny projekt już od 9 kwietnia na deskach Teatru Kochanowskiego.

Spektakl OPOLE/04 powstaje dzięki wsparciu Prezydenta Miasta Opola. Premiera jest częścią obchodów jubileuszu 800-lecia Opola.”

A oto tytuły i realizatorzy poszczególnych spektakli :

95:5/OPPELN: OPOLE [1938] Scenariusz, reżyseria, ruch sceniczny: Agnieszka Korytkowska-Mazur, opracowanie muzyczne: Aniela Maria Mazur, Paweł Betley.
Lektor: Tomasz Zimoch.

AULA [1971]

Reżyseria I opracowanie muzyczne: Piotr Ratajczak, dramaturgia:
Maria Marcinkiewicz-Górna, Piotr Ratajczak, ruch sceniczny: Arkadiusz Buszko.

WSPÓŁCZESNY POMNIK OPOLA [2017]

Reżyseria: Jakub Skrzywanek, tekst:
Daria Kubisiak, Jakub Skrzywanek i zespół aktorski, dramaturgia: Daria Kubisiak, muzyka: Kamil Tuszyński

NARODZINY PORNOGWIAZDY / UPADEK NARODU [przyszłość]

Reżyseria i dramaturgia: Marcin Wierzchowski, muzyka: Zuzanna Skolias-Pakuła,
Antonis Skolias, projekt i wykonanie obiektów animowanych: Krzysztof Raczkowski, scenografia i kostiumy: Grupa Mixer.

Obsada: Cecylia Caban, Katarzyna Osipuk, Grażyna Rogowska, Karol Kossakowski, Leszek Malec, Jędrzej Wielecki.

Od 18 do 23 kwietnia Teatr im. Jana Kochanowskiego znowu stanie się miejscem prezentacji najciekawszych inscenizacji klasycznej literatury polskiej, a to za sprawą 42. Opolskich Konfrontacji Teatralnych Klasyka Polska.

W tym roku przedstawienia konkursowe wybrała Komisja Artystyczna ogólnopolskiego konkursu Klasyka Żywa. Do Opola przyjadą inscenizacje z Olsztyna (Kartoteka, Teatr im. Jaracza), Gdańska (Krzyżacy, Miejski Teatr Miniatura), Supraśla ( Dziady. Noc pierwsza, Teatr Wierszalin), Poznania (Krakowiacy i górale, Teatr Polski), Łodzi (Książę Niezłomny, Teatr Jaracza) i Lublina (Wesele, Teatr im.H.Ch.Andersena) oraz opolsko-szczecińska koprodukcja (Ślub). Zaplanowane są również liczne imprezy towarzyszące: rozmowy z twórcami, opolska edycja ogólnopolskiego projektu Spacerownik teatralny, koncerty, przedstawienia pozakonkursowe, warsztaty, czytania sceniczne i radiowe.

Współorganizatorem 42. OKT jest Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie.

Opr. Ewa Sośnicka – Wojciechowska

Leave a Reply