2 x Heiner Müller

Wojtek Klemm reżyseruje FILOKTETA Heinera Müllera w łódzkim „Jaraczu”. Tekst Müllera, jednego z najwybitniejszych dramatopisarzy niemieckich II połowy XX wieku, jest parafrazą tragedii Sofoklesa, a przede wszystkim opowieścią o władzy, polityce i zdradzie.

Wojtek Klemm poszukuje współczesnych bohaterów i śledzi ich losy, zależne zazwyczaj od władzy i jej prominentów. Jak zniszczyć bohatera i użyć go we własnej sprawie? Do czego doprowadzić może polityka kłamstwa? Czy czasy tajnych współpracowników minęły bezpowrotnie?

Równolegle reżyser podejmuje wątek wykluczenia, znacząco angażując kobiety do ról męskich i nawiązując scenograficznie do widoków wprost z łódzkich podwórek. Napisana w 1968 roku w Niemieckiej Republice Demokratycznej sztuka, opowiadająca historię z czasów bogów i herosów, tym razem w wersji bieżącej, polskiej, a nawet łódzkiej. Zapraszamy.

Premiera FILOKTETA w reżyserii Wojtka Klemma już 25 i 26 marca na Małej Scenie Teatru im. Jaracza w Łodzi. W obsadzie: Iwona Dróżdż-Rybińska (Filoktet), Iwona Karlicka (Neoptolemos) i Bogusława Pawelec (Odyseusz). Scenografia: Kornelia Dzikowska, kostiumy: Julia Kornacka, muzyka: Dominik Strycharski, choreografia: Maćko Prusak.

Premierze FILOKTETA towarzyszyć będzie przedstawienie dyplomowe studentów III roku Wydziału Teatru Tańca Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie – POLONEZ ALLA POLACCA NA NIEMIECKĄ NUTĘ w reżyserii Seba Majewskiego. Spektakl powstał na motywach twórczości Heinera Müllera, w szczególności dramatu „Germanie”, i jest wypowiedzią młodych ludzi wobec utopijnych z punktu widzenia dzisiejszej rzeczywistości kategorii, jak: komunizm i socjalizm, demokracja ludowa, klasy społeczne, internacjonalizm oraz wolność i równość. Spektakl jest próbą rozmowy na temat polskiej historii okresu 1944 – 1989 z perspektywy ludzi, którzy tego okresu nie doświadczyli, a rezonuje w nich narracja rodziców i dziadków. To propozycja zarówno dla pokoleń żyjących w okresie peerelu, jak i rówieśników młodych aktorów. Zapraszając studentów Wydziału Teatru Tańca do Łodzi „Jaracz” zapowiada zbliżający się Festiwal Szkół Teatralnych.

Spektakl POLONEZ ALLA POLACCA NA NIEMIECKĄ NUTĘ w reżyserii Seba Majewskiego odbędzie się 25 marca o godzinie 17.00 w Sali Prób.

Leave a Reply