W Kielcach alfabet Morse`a, przynajmniej w tytule…

14 stycznia Teatr Żeromskiego w Kielcach zaprasza na wydarzenie KROPKA KRESKA, KROPKA KRESKA i jest to koncepcja koncertu: Po co komu KOLEKTYW. Reżyseria – Paweł Paczesny, dramaturgia – Tomasz Jękot, muzyka – Marek Lewoc, Paweł Lewoc, Olga Mysłowska, Daniel Pigoński, scenografia i kostiumy – Agata Andrusyszyn, Patryk Chwastek, konsultacja choreograficzna – Katarzyna Sikora, Marta Ziółek, reżyseria światła, materiały wideo – Tomasz Ziółkowski.

Interdyscyplinarny zespół artystów pracuje nad przedstawieniem muzycznym, które w dużej mierze zainspirowane jest filmem z trasy koncertowej zespołu Talking Heads – Stop making sense. Obraz z 1984 roku, w reżyserii Jonathana Demme’a, stanowi rejestrację trzech koncertów, które grupa zagrała w Hollywood’s Pantages Theater w Los Angeles promując swój album Speaking in Tongues. Dla realizatorów, działających pod nazwą Po co komu KOLEKTYW, scenariusz filmu jest pretekstem, by śladami Talking Heads wyruszyć w podróż, w poszukiwaniu szczerości i wspólnoty. KOLEKTYW chce oprzeć sens kieleckiego projektu na muzyce i jej performatywnym wymiarze.

Tytuł spektaklu „.-.-” odnosi się do najprostszej sekwencji w międzynarodowym alfabecie Morse’a, której nie przyporządkowano żadnego znaczenia. Stop making sense. Be with me.

Idąc za słowami Jana Lauwersa z Needcompany:

…mój zespół się rozpadł. Wówczas pojąłem, że realizuję jedynie własne ambicje. Chciałem być najlepszym artystą na świecie. Wróciłem do domu, aby odpocząć. Postanowiłem dać sobie czas, zacząć wszystko od nowa i pokochać ludzi. Zrozumiałem, że nie chcę być guru. Chcę po prostu pracować z ludźmi. To zabrzmi bardzo romantycznie, lecz najważniejsza jest miłość.

(Z filmu I WANT [NO] REALITY. Needcompany on Life and Art Any Brzezińskiej).

Potrzebujemy rytuału.

Potrzebujemy wspólnoty.

Potrzebujemy siebie nawzajem.

Obsada: Magda Grąziowska, Bartek Cabaj, Paweł Paczesny.

Muzycy: Olga Mysłowska, Marek Lewoc, Paweł Lewoc, Daniel Pigoński.

Opr. Ewa Sośnicka-Wojciechowska

Leave a Reply