Trójmiasto: na razie tylko Teatr Miejski proponuje…

Teatr Miejski w Gdyni na 4. lutego przygotowuje premierę sztuki Floriana Zellera Prawda. Komedia małżeńska w reżyserii Zbigniewa Rybki. Przekład: Barbara Grzegorzewska, scenografia i kostiumy: Andrzej Sadowski, opracowanie muzyczne: Zbigniew Rybka, światło: Marek Perkowski.

Ze strony teatru: Kto z Państwa nigdy nie zdradził… albo chociaż nie pomyślał o zdradzie, nie miał na nią ochoty, albo chociaż o niej nie rozmawiał? Czy jest ktoś taki na sali?

Dwa małżeństwa. Czworo przyjaciół. Kilka tytułowych prawd. Bo po co mówić prawdę, jeśli ona rani? A dlaczego nie kłamać, jeśli to chroni? Autor stawia pytanie o uczciwość w miłości, podważając przekonanie, że w ogóle jest ona możliwa.
W „Prawdzie” zdradzają wszyscy, a my na to patrzymy i się z tego śmiejemy… Bezpiecznie, z teatralnej widowni, bo przecież… nas to nie dotyczy

Wystąpią: Szymon Sędrowski, Agnieszka Bała, Monika Babicka, Maciej Wizner.

A 25 marca 2017 w tym teatrze planowana jest premiera Balladyny Juliusza Słowackiego. Reżyseria, muzyka, światło: Jacek Bała, scenografia i kostiumy: Karolina Mazur.

Od teatru: Wątki baśniowe, czary, legendy, rywalizacja. Najpopularniejszy dramat Juliusza Słowackiego, w którym autor dotyka kluczowych zagadnień: miłości, zbrodni i władzy. Odwieczne starcie między dobrem a złem, w którym ucieczka od konsekwencji nie jest możliwa. Okrutna Balladyna, która w imię własnych pragnień morduje siostrę, będzie musiała ponieść karę za swoje czyny.

Obsada: Dariusz Szymaniak, Szymon Sędrowski, Dorota Lulka, Agnieszka Bała, Agata Moszumańska, Rafał Kowal, Grzegorz Wolf, Piotr Michalski, Maciej Wizner, Mariusz Żarnecki, Monika Babicka, Maciej Sykała I inni.

Teatr Wybrzeże na razie nie zapowiada premier sztuk teatralnych, ale za to kontynuuje cykl LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI (dla dzieci od lat 6) i jest to przegląd literatury starszej i nowszej w formie udramatyzowanych czytań z domieszką magii teatru, których wspólnym mianownikiem jest różnorako pojmowany, obecny w literaturze dziecięcej od zawsze, „bohater niepokorny”. W 2016 roku takich lekcji było 31. A w styczniu 2017 odbędą się dwie: 8 stycznia (Scena Kameralna Sopot) i 22 stycznia ( Duża Scena Gdańsk).

W tym roku Teatr Wybrzeże będzie obchodził siedemdziesięciolecie działalności i pięćdziesięciolecie obecności na Targu Węglowym. Z tego powodu Radosław Paczocha pisze dla teatru sztukę pod roboczym tytułem JA TEATR WYBRZEŻE 70/50. Spersonifikowany teatr wystąpi tu jako 70-letni artysta…

Niestety data premiery nie jest jeszcze znana.

Opr. Ewa Sośnicka – Wojciechowska

Leave a Reply