TPB wkracza w N.R. z koncertem i sztuką-reportażem

14 stycznia Teatr Polski w Bydgoszczy zaprasza na spektakl-koncert Komuna Paryska [na zdjęciu] i jest to, zdaniem twórców, społeczna fantazja rozpisana na muzyczną partyturę. Reżyseria – Weronika Szczawińska, tekst i konsultacja dramaturgiczna -Agnieszka Jakimiak, kompozycja muzyki, gra na żywo – Krzysztof Kaliski, scenografia i kostiumy – Daniel Malone, ruch sceniczny – Paweł Sakowicz.

Eklektyczna orkiestra, złożona z aktorów i instrumentalistów zaprosi widzów do szczególnej podróży w czasie – przywołującej zapomniane wydarzenia, wychylonej ku przyszłości, rozgrywającej się tu i teraz. W roku 1871 Paryż na chwilę przestał być stolicą Francji. Przez siedemdziesiąt dwa dni stanowił centrum powszechnej republiki, w której zdecydowano się na reset systemu i zmianę reguł gry. Komunardki i komunardzi zaprojektowali radykalnie demokratyczny świat wspólnego luksusu i dobrego życia. Siedemdziesiąt dwa dni istnienia Komuny Paryskiej – całkowicie samorządnego społeczeństwa – to punkt odniesienia dla wszystkich, którzy odważają się marzyć, żądać niemożliwego, obstawać przy tym, że inny świat, inne społeczeństwo jest możliwe. To punkt wyjścia dla działań muzycznych zespołu, który poprzez wspólną grę i nieustanne dyskusje negocjuje swój kształt.

Wystąpią: Magdalena Celmer, Mirosław Guzowski, Alicja Mozga, Maciej Pesta, Sonia Roszczuk, Jan Sobolewski, Małgorzata Trofimiuk, Piotr Wawer Jr, Małgorzata Witkowska, Konrad Wosik, Jakub Ulewicz.

A 25 lutego teatr zapowiada premierę sztuki Bóg w dom. Reżyseria, reportaż, tekst – Katarzyna Szyngiera, reportaż, tekst – Mirosław Wlekły, dramaturgia, tekst – Grzegorz Niziołek, scenografia Agata Baumgart, muzyka Damian Pielka.

Występują: Beata Bandurska, Magdalena Celmer, Paweł L. Gilewski, Mirosław Guzowski, Martyna Peszko, Maciej Pesta, Michał Podsiadło, Jan Sobolewski

– Proboszcz z Bydgoszczy twierdzi, że w imię Chrystusa trzeba mężnie odpierać inwazję islamskich najeźdźców, którzy szturmują nasze granice.

– W Paryżu właściciel baru La Belle Équipe po zamachu, w którym terroryści zamordowali 19 osób, zatrudnia kolejnych muzułmanów.

– Ksiądz katolicki z muzułmańskiej dzielnicy dziwi się, że obawiamy się Islamu. „Przecież Bretończycy też emigrowali do Paryża, teraz mnóstwo tu Bretończyków i świat się nie wali”.

– W Brukseli proboszcz zaprasza do kościoła czterystu wyznawców Islamu na kolację z okazji Ramadanu.

– Imam z Montreuil pyta, czy mamy w Polsce siostry zakonne. „Gdy je widzicie, to czy na nie plujecie? A ekstremizm lacki nie chce zaakceptować, że muzułmanki chodzą ubrane jak siostry zakonne”.

– Muzułmanin, właściciel baru na przedmieściach Paryża, mówi: „To media importują nam tu wojnę. Tu nie ma żadnych terrorystów”.

– Francuski ksiądz zwierza się, że byłby nieszczęśliwy, gdyby mieszkał w Polsce.

– Brukselski radny z Partii Islam uważa, że Polska nie leży w Europie.

Opr. Ewa Sośnicka-Wojciechowska

Leave a Reply