Era Schaeffera po raz 8. zaskoczyła swą nieprzewidywalnością

Multimedialne widowisko to doskonałe uhonorowanie 70 lat pracy i 500 dzieł muzycznych Schaeffera. 25 listopada br. odbyła się już 8 edycja Festiwalu poświęconego Bogusławowi Schaefferowi. Wielbiciele twórczości tego wszechstronnego artysty: kompozytora, dramaturga, artysty wizualnego i pedagoga, mieli okazję wziąć udział w multimedialnym, działającym na wszystkie zmysły show. Widzowie wspólnie z twórcami przeżyli „jeden dzień z życia Schaeffera” przemieszczając się po zaskakujących w formie pokojach wykreowanych na wzór nieodgadnionych przestrzeni „mistrza wyobraźni„.

8. edycja Festiwalu ERA SCHAEFFERA przerosła wszystkie poprzednie. Zaskoczyła uczestników dynamiczną akcją, wielowątkowością oraz różnorodną i niesztampową formą przekazu. Widzowie stali się częścią nieprzewidywalnej, artystycznej rzeczywistości, twórcy oddziaływali na siebie poprzez aktorski, taneczny i muzyczny warsztat nie stroniąc od improwizacji,
a wszystko w niezwykłej oprawie graficznej i multi-technologicznych przestrzeniach umownego mieszkania Mistrza”
– mówi reżyser Maciej Sobociński od lat inspirowany sztuką prof. Schaeffera i jego skromną osobą.

ERA SCHAEFFERA jako coroczne międzynarodowe spotkania artystów różnych dziedzin: muzyki, teatru, tańca, filmu oraz performance’u, zafascynowanych twórczością Schaeffera, w tym roku została zaszczycona obecnością znakomitych artystów. Do międzynarodowej obsady dołączyli niezapomniani aktorzy i tancerze oraz światowej sławy muzycy:

Marek Frąckowiak,
Waldemar Obłoza,
Sean Palmer,
Lidia Bogaczówna,
Elena Lola Loli,
Michał Urbaniak  – skrzypce & saksofon,
Michael Patches Stewart – trąbka,
Andy Ninvalle – rap,
Dariusz Makaruk – instrumenty  elektroniczne,
Rajeev Mahavir,
Olga Szwajgier,
Małe Instrumenty,
Patryk Zakrocki
Witek Jurewicz,
Hanna Wiadrowska

Całość wyreżyserował niezastąpiony: Maciej Sobociński.

Kwestie produkcyjne dopięła jaka co roku Fundacja Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA.

Tegoroczny Festiwal składał się z trzech seansów – 3 przedstawień, które odbyły się w piątkowy wieczór (o 18:00, 19:00 i 20:00) w warszawskim Studio TĘCZA. Była to prawdziwa feta na rzecz twórczości Bogusława Schaeffera, tym bardziej istotna ze względu na jubileusz pracy artystycznej.

Naszym zamiarem było uchwycenie procesu twórczego Bogusława Schaeffera, który skupia się na tworzeniu, unika publicznych sytuacji i jest niewiarygodnie skromną osobą, przeciwieństwem celebryty. Jego całym światem jest twórczość. Ta twórczość powstaje w zamkniętym kręgu życia prywatnego (tworzy w pracowni w Salzburgu lub w mieszkanku w Nowej Hucie). Chcieliśmy przeprowadzić widzów przez ten proces, przez to mieszkanie, przez to, co się dzieje w głowie Schaeffera”. – mówi aktor Marek Frąckowiak, prezes Fundacji Przyjaciół Sztuk Aurea Porta, którą prowadzi m.in. z aktorką i producentką Krystyną Gierłowską. – Chcieliśmy pokazać wielowymiarowy świat twórczej pracy Schaeffera w zakresie muzyki, teatru, plastyki, filozofii i tańca. Nie można tu mówić o konkretnych rolach. Aktorzy to żywe elementy schaefferowskiej przestrzeni, w której jest ogromne pole do improwizacji, ale równocześnie wszystko jest bardzo precyzyjne. Gdziekolwiek nie poszliby artyści, to i tak znajdą się tam, gdzie Schaeffer przewidział”.– tłumaczy Marek Frąckowiak i dodaje – „Fundacja Aurea Porta miała promować polską sztukę współczesną, ale stopniowo Bogusław Schaeffer zawłaszczył wszystkie jej działania. Wydaliśmy dramaty Schaeffera, zrobiliśmy wystawę grafik. Archiwizujemy i digitalizujemy jego twórczość, a jest jej tak dużo, że mamy plany na najbliższe sto lat”.

Kilka słów o twórcy: Bogusław Schaeffer (ur. 1929, Lwów) stworzył około 550 dzieł muzycznych, 44 sztuk teatralnych, granych z dużym powodzeniem w kraju i za granicą, a także około 400 prac graficznych. Wśród jego publikacji odnajdujemy 15 książek (w tym 3 zarysy historii muzyki
i unikatowy podręcznik do nauki kompozycji), przeszło 800 artykułów, studiów, felietonów
i esejów z zakresu muzyki współczesnej, filozofii kultury, psychologii twórczości oraz pedagogiki kompozycji. Jest najchętniej wystawianym polskim autorem pośród żyjących dramatopisarzy.

Postać Bogusława Schaeffera, artysty określanego mianem Leonarda da Vinci XXI wieku, jest rozpoznawalna i doceniana wciąż bardziej za granicą, niż w Polsce. Tworząc Festiwal ERA SCHAEFFERA, wydarzenie nazwane od nazwiska Mistrza, Fundacja AUREA PORTA przybliża postać wszechstronnego twórcy: dramatopisarza, kompozytora i grafika.

Fundacja Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA powołując do życia Festiwal ERA SCHAEFFERA ma na celu ukazanie wykrystalizowanego spektrum twórczości jednego z największych kompozytorów, a zarazem dramaturgów naszych czasów. Jego idea wpisuje się w działania Fundacji mające na celu ochronę i promocję dziedzictwa tego wielkiego polskiego twórcy w kraju
i za granicą. To kulturalne przedsięwzięcie nie tylko promuje dzieło samego Mistrza i ukazuje je na tle szerszego spektrum sztuki współczesnej na światowym poziomie, ale także wpisuje się w jakże potrzebny trend popularyzowania ambitnych projektów artystycznych na miarę XXI wieku.

ERA SCHAEFFERA jest współorganizowana z INSTYTUTEM MUZUKI I TAŃCA ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.

Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Mazowieckiego, Ambasador Indii, Ambasador Austrii

Mecenas Festiwalu: BIEDRONKA

Partner strategiczny: ROBYG

Sponsor Złoty: METKOL PRUSZYŃSKI

Sponsorzy: DURAVIT, GOLDEN TULIP, JANEX, DOTI

Patroni medialni: PAP, RDC, TOTU, CULTURE.PL, CO JEST GRANE, CZESKIE CENTRUM, TVP KULTURA, DZIENNIK TEATRALNY, CGK, AICT, EMPIK, POLMIC, INSTYTUT TEATRALNY, ZAIKS, tygodnik WPROST, INFOSCREEN.

Produkcja i organizacja: AUREA PORTA

Współorganizator: STUDIO TĘCZA

Współpraca: ESTRADA

O 8.edycji ERY SCHAEFFERA pisała u nas Grażyna Korzeniowska.

Leave a Reply