Pisanie na gorąco – warsztaty w Teatrze Fredry w Gnieźnie

To już ostania odsłona artystyczno-edukacyjnego projektu ReStart-Łańcuch Sztuki. Kontynuacja. Wielkimi krokami zbliża finał drugiej edycji projektu, dlatego Teatr Fredry w Gnieźnie szczególnie zachęca do udziału w warsztatach i czytaniu performatywnym tych, którzy do tej pory nie mieli jeszcze okazji wziąć w nich udziału. Młodzież będzie miała szansę napisać własne teksty dramatyczne, które na pokazie efektów pracy warsztatowej przeczytają aktorzy gnieźnieńskiego Teatru.
Kolejna odsłona projektu rozpocznie się 2 grudnia 2016 r. o godz. 19.00 czytaniem performatywnym tekstu „Frankenstein” Fabrice’a Melquiot (reżysera, autora sztuk teatralnych, piosenek, performensów, dyrektora teatru Am Stam Gram w Gene
wie) w reż. Łukasza Gajdzisa. Artystyczno-edukacyjny projekt „ReStart – Łańcuch Sztuki. Kontynuacja” dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a jego piąta, ostatnia już odsłona, poświęcona zostanie problematyce tabu i inności. Młodzi doskonalić będą umiejętności z „pisania na gorąco”, a warsztaty dramaturgiczne poprowadzi mistrz – Fida Mohissen – francusko-syryjski autor i reżyser.
Teatr Fredry Gniezno zaprasza młodzież do udziału w warsztatach i przekonuje, że teatr jest dla każdego, niezależnie od wcześniejszych doświadczeń i posiadanej wiedzy. „ReStart – Łańcuch Sztuki. Kontynuacja” to projekt adresowany do młodzieży ze szkół gimnazjalnych i licealnych. Uczestnicy warsztatów pod okiem artystów, psychologa i pedagoga teatru przygotowują zdarzenia performatywne, akcje ambientowe, działania improwizowane w przestrzeni miasta. Dzięki spotkaniom z uznanymi twórcami teatralnymi, młodzi ludzie wyposażeni zostaną w narzędzia do powyższych działań, a otwarta formuła warsztatów, pozwoli uczestniczyć w nich osobom wcześniej niebiorącym udziału w naszych projektach. Udział w projekcie jest oczywiście bezpłatny. A do uczestnictwa w nim Teatr Fredry zaprasza młodzież w wieku gimnazjalnym i licealnym deklarującą udział w czytaniu performatywnym i całym cyklu warsztatów Zgłoszenia przyjmuje Ewa Malicka, T 603 185 073, E restart.kontynuacja@gmail.com
Fabrice Melquit – reżyser, autor sztuk teatralnych, piosenek, performensów. Od 2012 roku dyrektor szwajcarskiego Teatru Am Stram Gram dla dzieci i młodzieży. Wcześniej występował jako aktor u Emmanuel Demarcy-Mota w trupie Theatre des Millefontaines. Jednocześnie pisał. W 1998 wydał pierwsze teksty dla dzieci: „Les petits melancoliques” i „Le jardin de Beamon”, które zostały opublikowane w „l’Ecole des loisirs” i transmitowane w France Culture. Otrzymał główną nagrodę Paul-Gilson od francuskojęzycznej publicznej rozgłośni radiowej oraz w Bratysławie nagrodę dla najlepszej europejskiej audycji radiowej dla młodzieży. Do dnia dzisiejszego zostało opublikowanych prawie 50 jego sztuk. Tekst Perlino Comment (2001) zainaugurował młodzieżową kolekcje tekstów teatralnych w wydawnictwie l’Arche, następna sztuka „Bouli Miro” (2002) w reżyserii Patrice Douchet przez ponad 3 lata odbywała międzynarodowe tournée. „Bouli Miro” została wyselekcjonowana przez Comedie Francaise. Był to pierwszy spektakl dla młodzieży tam prezentowany ( 2005/2006). Jego teksty przetłumaczone na kilkanaście języków prezentowane były w wielu krajach, m.in.: Niemczech, Grecji, Meksyku, USA, Chile, Hiszpanii, Włoszech, Japonii i Rosji.

HARMONOGRAM:

2.12  g. 19.00 – czytanie performatywne / „Frankenstein” reż. Łukasz Gajdzis

3. 12 g. 10.00-14.00, 16.00-20.00 – warsztaty dramaturgiczne / prowadzenie Fida Mohissen

4.12 g. 10.00-14.00, 16.00-20.00 –warsztaty dramaturgiczne / prowadzenie Fida Mohissen

9.12 g.16.00 – 21.00 – warsztaty z pedagogiem / prowadzenie Joanna Żygowska

10.12 g. 10.00 – 15.00 – warsztaty z pedagogiem

11.12. g. 10.00 – 15.00 – warsztaty z pedagogiem/ g. 16.00 / pokaz efektów pracy

Sandra Konieczka

Leave a Reply