NOWY DEMOKRATYCZNY ŚWIAT

Zapraszamy do udziału w projekcie międzypokoleniowym Teatru Powszechnego – „Nowy demokratyczny świat”. Przeznaczony on jest dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz osób powyżej 55. roku życia. Projekt polegać będzie na stworzeniu wspólnej instalacji artystycznej, której autorami będą reprezentanci dwóch pokoleń. Całość będzie miała charakter warsztatowy i bazować będzie na cyklicznych spotkaniach skupionych wokół tematów przedstawień Teatru Powszechnego, w szczególności spektaklu „Kuroń. Pasja według św. Jacka”, w reżyserii Pawła Łysaka (premiera 20 stycznia 2017 r.).

Ideą przedsięwzięcia jest stworzenie formy do wypowiedzi artystycznej i integracji międzypokoleniowej, nawiązanie prawdziwego dialogu pomiędzy uczestnikami, a także poszukiwanie wspólnej platformy do wymiany myśli. W trakcie projektu spróbujemy podjąć tematykę demokratycznej wspólnoty i działań na rzecz społeczeństwa – obszarów tak bliskich Jackowi Kuroniowi.

Zajęcia będą próbą zderzenia dwóch światów, dzisiejszego i z przeszłości. Przebieg spotkań rejestrowany będzie w formie zdjęć i wideo, co posłuży nam do stworzenia finałowej instalacji, prezentowanej w przestrzeni teatru. Warsztaty prowadzone będą przez pedagoga teatru, animatorów i zaproszonych artystów.

Wszystkie zajęcia będą miały charakter twórczy. Warsztaty łączyć będą w sobie elementy działań plastycznych i teatralnych. Grupa, która powstanie w trakcie rekrutacji, będzie pracować ze sobą przez cały czas trwania projektu.

Jacek Kuroń mówił o potrzebie dowartościowania „małych narracji”. W tym projekcie oddamy więc głos uczestnikom, którzy będą mogli realnie wpływać na przebieg i treść spotkań. Zgodnie z ideami Jacka Kuronia, młodzież i dorośli będą włączani we wszystkie etapy: planowania, zarządzania i refleksji.

Projekt zakłada 10 spotkań, które związane będą z następującą tematyką:

 1. Jacek Kuroń – myśl i idea.
 2. Co to znaczy współpracować?
 3. Kiedy ja byłem w Twoim wieku…” – opowieści z dzieciństwa.
 4. Miasto moje, a w nim…”.
 5. Wolność, po co nam wolność?”.
 6. Kim jest patriota?
 7. Władza. Kto ją ma, z czym się wiąże i dlaczego?
 8. Równość. Czy są równi i równiejsi?
 9. Sztuka w przestrzeni publicznej.
 10. Czego oni mogą mnie nauczyć? Wymiana umiejętności.

  Rekrutacja: na zgłoszenia czekamy do 30 listopada. Spotkanie rekrutacyjno-organizacyjne odbędzie się 5 grudnia. Pierwsze zajęcia rozpoczną się w połowie grudnia.

Kto: młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych i osoby powyżej 55. roku życia

Gdzie: przestrzeń Teatru Powszechnego w Warszawie

Kiedy: poniedziałki w godzinach 17:00-19:00 (uwaga: termin może ulec zmianie)

Osoby zainteresowane prosimy o wysyłanie zgłoszeń na adres: n.grzedzinska@powszechny.com


Szczegółowe informacje dostępne pod numerem telefonu:
510 131 807.

kontakt:

Mateusz Węgrzyn
rzecznik prasowy
Teatr Powszechny w Warszawie
tel.: 505 296 533
e-mail: m.wegrzyn@powszechny.com
www.powszechny.com

Leave a Reply