Czego dyktator nie powiedział?

Czytanie performatywne sztuki Meriam Buusselmii, 11 listopada, godz. 18.15 w Studio teatrgaleria/ BarStudio’ wstęp wolny

Meriam Bousselmi sztukę „Ce que le Dictateur n’a pas dit” (Czego dyktator nie powiedział) napisała w roku 2014, trzy lata po tym, jak prezydent Tunezji Zajn al-Abidin ibn Ali uciekł z kraju pod wpływem masowych protestów społecznych. To tekst o tym, jak obalony przez rewolucję były dyktator stara się wypełnić czymś otaczającą go pustkę i ciszę. Dyktator zaczyna opowiadać. Niby o sobie, ale tak naprawdę bardziej o tym, jak ludzie padają ofiarą politycznej manipulacji, jak dają się kupić i zaczynają się godzić na życie w dyktaturze. A nawet ją wspierać. To też tekst o ukrytym mechanizmie i drugiej stronie nie zawsze dobrej zmiany.

Zapraszamy na polską prapremierę dramatu „Czego dyktator nie powiedział”. Czytanie performatywne na jego podstawie wyreżyseruje Wojtek Klemm – znakomity reżyser zawieszony w swojej pracy między Polską a Niemcami. Obok aktorów na scenie pojawi się Dominik Strycharski – jeden z najciekawszych współczesnych muzyków i kompozytorów.

Na czytanie zapraszamy 11 listopada. W dniu, w którym wszystko to, o czym pisze Meriam Bousselmi staje się jeszcze bardziej namacalne i wyraźne. Niezależnie od tego, z której strony spojrzeć i po której stronie się stoi (i w którym marszu się idzie)

Reżyseria: Wojtek Klemm

Muzyka na żywo: Dominik Strycharski

Obsada: Dorota Landowska, Anna Paruszyńska, Agnieszka Przepiórska, Mirosław Zbrojewicz.

Meriam Bousselmi

Urodziła się w Tunisie, gdzie studiowała reżyserię i dramaturgię w Centre Arabo-Africain de Formation et de Recherches Théâtrales. Ukończyła także studia prawnicze. Jest laureatką licznych nagród, m.in. przyznawanej przez Culture Resource Foundation Theater Production Award (za sztukę „Zapping sous contrôle”) czy Literature Prize of the Arab Fund for Arts and Culture za książkę „Brouillon de vie”. Pracowała m,in. w Egipcie, Syrii, Libanie, Francji, Luksemburgu i Niemczech.

Wojtek Klemm

Reżyser. Urodził się w 1972 roku w Warszawie. W roku 1985 wyjechał z rodziną do Niemiec, gdzie mieszka do dzisiaj. Ukończył reżyserię w Hochschule für Schauspielkunst Ernst Busch (Wyższą Szkołę Sztuki Dramatycznej im. Ernsta Buscha) w Berlinie. W latach 2002-2005 był asystentem Franka Castorfa w berlińskiej Volksbühne. Reżyseruje w krajach niemieckojęzycznych (Niemczech, Austrii i Szwajcarii), Izraelu i Polsce, gdzie zadebiutował w 2005 r. na deskach Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Od tego czasu wystawił kilkanaście sztuk w teatrach Warszawy, Krakowa, Szczecina, Wrocławia, Łodzi oraz Zielonej i Jeleniej Góry. W latach 2007-2009 był dyrektorem artystycznym Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze.

Dominik Strycharski

Kompozytor, flecista, wokalista, improwizator, performer i publicysta. W każdej z uprawianych dziedzin praktycznie samouk, wsparty studiami na Wychowaniu Muzycznym na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Koncertuje i nagrywa z prowadzonymi przez siebie zespołami Pulsarus, Organic Panic oraz Prophetic Fall. Komponuje muzykę do spektakli teatralnych. Jest jednym z niewielu flecistów prostych zajmujących się jazzem i eksperymentalną muzyką improwizowaną. Jest również jednym z pierwszych polskich wokalistów eksperymentalnych którzy włączyli do swojego warsztatu wykonawczego rozbudowaną elektronikę. Stworzył muzykę do bardzo wielu spektakli teatralnych korzystając w niej z wielu gatunków i stylistyk. Współpracował m.in. z Michałem Zadarą, Wojtkiem Klemmem, Katarzyną Raduszyńską, Janem Peszkiem, Wojtkiem Urbańskim, czy Teatrem Bretoncaffe.

Leave a Reply