Ksiądz i jego sumienie. Czytania w Dramatycznym

W najbliższy weekend w czasie „Festiwalu Zgromadzenia. Sztuka Wspólnoty” odbędą się czytania aktorskie sztuk „Historia Jakuba” Tadeusza Słobodzianka, „Sumienie” Elżbiety Chowaniec i „Córka marnotrawna” Davida Turnera. Bohaterem każdej z nich jest ksiądz, a tematem – konflikt sumienia. Po czytaniach zapraszamy na dyskusje z publicznością, w których wezmą udział wybitni teologowie, filozofowie, etycy i księża. Wstęp wolny.

Czytania odbywają się w ramach projektu „Wolność i katechizm”, nawiązującego do tradycji Laboratorium Dramatu. Są punktem wyjścia do dyskusji być może ważniejszej od polityki. To rozmowa o kształcie polskiej cywilizacji, która zbyt często konfliktuje ze sobą te dwa pojęcia: katechizm i wolność.

7 października (piątek) o 17:00 na Scenie im. Haliny Mikołajskiej

David Turner „Córka marnotrawna” w reżyserii Aldony Figury

Czytają: Henryk Niebudek, Maciej Wyczański, Michał Podsiadło, Anna Szymańczyk, Marek Gawroński i Katarzyna Pośpiech.


W dyskusji, którą moderuje Adam Szostkiewicz wezmą udział:
psychoterapeutka Agnieszka Iwaszkiewicz, ks. Andrzej Luter i prof. Tadeusz Bartoś.


Akcja „Córki marnotrawnej” Davida Turnera dzieje się na plebanii, gdzie mieszkają trzej księża. Któregoś dnia zjawia się u nich młoda dziewczyna, która wcześniej dokonała aborcji. Christine zostaje gospodynią na plebanii. Sztuka o celibacie, wolności i miłości, napisana w latach siedemdziesiątych, gdy kościół musiał odpowiedzieć na ogromne zmiany w obyczajowości.


8 października (sobota) o 17:00 na Scenie im. Haliny Mikołajskiej

Elżbieta Chowaniec, „Sumienie” w reżyserii Wojciecha Urbańskiego

Czytają: Arkadiusz Janiczek, Agata Wątróbska i Maciej Wyczański.


W dyskusji, którą moderuje Adam Szostkiewicz wezmą udział: dr
Cezary Żechowski, prof. Tadeusz Bartoś i prof. Stanisław Obirek.

Współczesna sztuka o dążeniu do prawdy i konsekwencjach jej odkrycia. Młoda dziennikarska próbuje dowiedzieć się o skrzętnie maskowanej aferze wśród najwyższych hierarchów Kościoła. Sprawy się nieco komplikują, gdy na jej drodze staje młody ksiądz.


9 października (niedziela) o 17:00 na Scenie im. Haliny Mikołajskiej

Tadeusz Słobodzianek, „Historia Jakuba” w reżyserii Ondreja Spišaka

Czytają: Łukasz Lewandowski, Małgorzata Rożniatowska, Zbigniew Dziduch, Magdalena Smalara, Michał Podsiadło, Marta Król-Gajko i Marcin Sztabiński.

W dyskusji, którą moderuje Adam Szostkiewicz wezmą udział: prof. Leonard Neuger, prof. Joanna Tokarska-Bakir, prof. Tadeusz Bartoś i dr Cezary Żechowski

Najnowsza sztuka Tadeusza Słobodzianka, inspirowana prawdziwą historią katolickiego księdza, który jako dojrzały człowiek poznaje swoją prawdziwą tożsamość. Opowieść o poszukiwaniu prawdy oraz o konsekwencjach decyzji, które za nas podejmują inni i tragicznej próbie ocalenia swojej kondycji ludzkiej.

Wszystkie czytania zaczynają się o 17:00, wstęp jest wolny.

Leave a Reply