Przejdź do treści

W Wałbrzychu trzy premiery

W wałbrzyskim Teatrze Dramatycznym 9 września odbyła się premiera Tutaj jest wszystko (na podst. „Książki wszystkich rzeczy” Guusa Kuijera, tłum. Jadwiga Jędryas). Reżyseria, lalki, domki: Magdalena Miklasz, adaptacja tekstu i wideo: Amadeusz Nosal, scenografia, kostiumy, światło: Mirek Kaczmarek, oprac. muz. Anna Stela.
Obsada: Sara Celler-Jezierska, Dorota Kowalkowska, Joanna Łaganowska, Filip Perkowski, Piotr Tokarz, Ryszard Węgrzyn; Głos:Jakub Skrzywanek
O spektaklu ze strony teatru:

Bohaterem spektaklu Tutaj jest wszystko jest obdarzony niezwykłą wyobraźnią 9-letni Thomas. Chłopiec widzi rzeczy, których inni zdają się nie dostrzegać. Ma jedno marzenie: kiedy dorośnie, chce być szczęśliwy… Rodzina Thomasa tylko na pozór jest całkiem zwyczajna.
W domu chłopca skrywana jest pewna tajemnica. Z jej powodu kwiaty odchylają głowy w stronę szyb, a anioły zasłaniają oczy. Wszystko, co widzi Thomas, zostaje przez niego opisane w pamiętniku. To „Książka wszystkich rzeczy”, dzięki której chłopiec przestaje się bać…

Książka Guusa Kuijera stała się bestsellerem w całej Europie oraz otrzymała najważniejsze nagrody w kategorii literatury dziecięcej. Młodzi widzowie z Wałbrzycha i okolic będą pierwszymi, którzy zobaczą jej polską sceniczną adaptację.

Przeżycia głównego bohatera mieszają się ze światem jego wyobrażeń, który stanowi sferę ucieczki od rzeczywistych problemów. Przygody Thomasa toczą się niejako pod ogólnym hasłem „poszukiwania szczęścia” jako konstruowania świadomości. To poszukiwanie jest też rodzajem oporu wobec otaczającej go sytuacji. Thomas widzi to, czego inni zobaczyć nie mogą. I właśnie ten, odkształcony w wyobraźni Thomasa świat, jest główną inspiracją do tworzenia spektaklu. Chcemy też, żeby stał się jego głównym tematem”. Magdalena Miklasz, Amadeusz Nosal.

Spektakl zrealizowano w ramach Konkursu im. J. Dormana oraz wsparciu ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Dolnośląskiego.

Natomiast na 30 września zapowiadana jest na Dużej Scenie premiera Sztuki Yasminy Rezy w reżyserii Łukasza Zaleskiego. Projekt scenografii: Justyna Elminowska, muzyka i aranżacje: Kamil Tuszyński, reżyseria światła: Maciej Podstawny.

Obsada: Joanna Łaganowska, Michał Kosela, Rafał Kosowski, Czesław Skwarek.

Jedna z najpopularniejszych komedii Yasminy Rezy. Spotkanie przyjaciół, które zamienia się w walkę na śmierć i życie. A wszystko przez obraz, zakupiony przez jednego z nich – biały obraz w białe paski, obraz, którego urody nie chcą docenić pozostali. O gustach podobno się nie dyskutuje, bo kiedy się zacznie…
Napisana jako połączenie traktatu filozoficznego i farsy „Sztuka” bawi i zadaje pytania od prawie dwóch dekad, nie tracąc nic na aktualności. Błyskotliwe i arcyzabawne dialogi oraz pełna zwrotów akcji fabuła są siłą tekstu Yasminy Rezy. Spektakl w ramach Wolnych Scen Inicjatyw Aktorskich.

To 344. premiera tego teatru, 53. Sezon Artystyczny 2016/2017 NO PROBLEM!

Również na Dużej Scenie 18 listopada pojawi się premiera pt. MOBY DICK, czyli koniec demokracji w państwie wielorybów. Tekst i adaptacja – Jarosław Murawski, reżyseria: Maciej Podstawny, scenografia i kostiumy – Mirek Kaczmarek.

Obsada: Angelika Cegielska, Sara Celler–Jezierska, Karolina Krawiec, Roksana Lewak, Irena Wójcik, Włodzimierza Dyła [g], Michał Kosela, Rafał Kosowski, Piotr Mokrzycki, Filip Perkowski, Dariusz Skowroński, Piotr Tokarz, Ryszard Węgrzyn.

Opr. Ewa Sośnicka -Wojciechowska

Leave a Reply