„Syrena herbem twym zwodnicza / RZECZ O WOLNOŚCI”

Cztery grupy młodzieży z różnych środowisk z warszawskich szkół i placówek wychowawczych spotykały się oddzielnie podczas warsztatów teatru fizycznego, warsztatów tanecznych, wideo i performance. Punktem wyjścia był poemat Cypriana Kamila Norwida pt. „RZECZ O WOLNOŚCI SŁOWA” potraktowany jako inspiracja do własnych poszukiwań na temat wolności oraz wiersz pt. „Dedykacja”, w którym Norwid pisał:

Syrena herbem twym zwodnicza,

Lecz ja zmierzyłem oceany,

A pamiętałem cię z oblicza,

Jak ty samotny — zapomniany..”

 

Stąd zaczerpnięty został tytuł projektu. Syrena, która jest w herbie Warszawy, ma postać istoty niejednoznacznej: z jednej strony trzyma miecz i tarczę, jest gotowa do walki i obrony swoich wartości, z drugiej strony symbolizuje zwodniczą postać mitologiczną, która może człowieka poprowadzić na manowce. Podobnie jest z wolnością. Ukierunkowana na właściwe tory, może przerodzić się w ten rodzaj energii, która zamiast niszczyć, może tworzyć. Tematyka warsztatów oscylowała wokół pojęć: korzenie, społeczność, przynależność do określonej grupy, swoboda wypowiedzi własnych poglądów. W finale wszystkie grupy młodzieży spotykają się w jednej przestrzeni i budują wspólny świat, w którym najważniejszą wartością jest WOLNOŚĆ.

W projekcie biorą udział uczniowie z VII LO im. Juliusza Słowackiego, Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii „KĄT”, Gimnazjum nr 22 im. Gen. P. Szembeka, Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 4, Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. J. Nowaka-Jeziorańskiego STO

 

Koncepcja i dramaturgia: Agata Życzkowska

Współpraca: Magdalena Przybysz/Dawid Żakowski

Wykonanie: Teatr HOTELOKO i młodzież z warszawskich szkół

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

Partnerzy: Centrum Promocji Kultury i Prom Kultury Saska Kępa

Patronat: teatr dla was

Centrum Promocji Kultury Praga Południe, ul. Podskarbińska 2 // 7.06.2016 godz. 18:00

PROM KULTURY Saska Kępa, ul. Brukselska 23 // 9.06.2016 / godz. 18:00

WSTĘP WOLNY

 

Trailer:

https://youtu.be/nhY-t5tQG6U

 

Teatr HOTELOKO powstał z inicjatywy aktorki, reżyserki, performerki i producentki Agaty Życzkowskiej. Realizuje artystyczne, edukacyjne i społeczne projekty na pograniczu tańca, teatru i performance łącząc te dziedziny sztuki. Nazwa jest związana z ideą:

JESTEŚMY TAM, GDZIE JEST DOBRY FLOW.

www.facebook.com/TeatrHOTELOKO

Leave a Reply