“Nasza klasa” Tadeusza Słobodzianka spektaklem roku w Rumunii

Nasza klasa” z Narodowego Teatru w Klužu-Napoce w reżyserii László Bocsárdi zdobyła nagrodę za najlepszy spektaklu 2015 roku na Gala Uniter. Nagrody przyznawane na Gali Unii Rumuńskich Teatrów są uznawane za najważniejsze nagrody rumuńskiego teatru.

 

To kolejne wyróżnienie dla realizacji dramatu Tadeusza Słobodzianka. Polską premierę sztuki w reżyserii Ondreja Spišaka nagrodzono Feliksem Warszawskim 2011. W 2012 r. budapesztańska „Nasza klasa” w reżyserii Gabra Mate otrzymała Nagrodę Krytyków Teatralnych za najlepszy spektakl sezonu na Węgrzech, w Tokio zdobyła Wielką Nagrodę Teatralną Yomiuri za najlepszy spektakl 2013, na Litwie nagrodę krytyków za najlepsze przedstawienie sezonu (Yana Ross za reżyserię spektaklu w Wilnie zdobyła tytuł reżysera sezonu). Spektakl wystawiony w Teatrze Galeasen (reżyseria Natalie Ringler) zwyciężył w kategorii „teatr” i został nominowany do nagrody kulturalnej roku szwedzkiego dziennika Dagens Nyheter. W 2015 roku „Nasza klasa” w koprodukcji Habimy i Cameri została wyróżniona Izraelską Nagrodą Teatralną, przyznawaną dla najlepszej sztuki zagranicznej wystawionej w Izraelu, nagrodę otrzymał także Hanan Snir za reżyserię.

„Nasza klasa” Tadeusza Słobodzianka to najczęściej obecnie wystawiana na świecie polską sztuką. Od prapremiery w londyńskim National Theatre w 2009 r. sztuka była grana w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych (w Filadelfii, Waszyngtonie, Minnesocie, Los Angeles, Pittsburgu, Chicago), Hiszpanii, Włoszech (w Rzymie i Neapolu), Czechach, Japonii, Brazylii, Szwecji (w Sztokholmie i Helsingborgu), Izraelu, Danii, Bośni, Rumunii, na Węgrzech, Litwie i Cyprze.

Wkrótce kolejne realizacje: w Paryżu, Kijowie, Moskwie i Lubljanie.

Leave a Reply