Gold ED-Award dla „Braci Karamazow” w kategorii „okładka obwoluta”

European Design Awards, znane również jako ED-Awards, to coroczne nagrody przyznawane europejskim projektantom za wybitne prace w dziedzinie projektowania graficznego i komunikacji. Przedstawiciele najważniejszych europejskich instytucji i magazynów o designie (m.in. Novum, Eye, Étapes, polskie 2+3D) jako jury ED-Awards przyznają nagrody w ponad 30 kategoriach.

Ceremonia wręczenia nagród ED-Awards odbyła się 21 maja w Wiedniu. Złotą nagrodę w kategorii „okładka obwoluta” odebrali Idalia Smyczyńska i Robert Zając z kolektywu kilku.com

 

O wydawnictwie

Wydawnictwo składa się z płyty dvd z telewizyjnym zapisem spektaklu Teatru Provisorium oraz książki Fiodora Dostojewskiego w nowym przekładzie Cezarego Wodzińskiego. Płyta i książka są docelowo zaprojektowane jako niezależne publikacje, oryginalnie zintegrowane z myślą o dystrybucji. Projekt książki poprzedziła analiza jednotomowych, polskich wydań Braci Karamazow. Użyte zostały szlachetne materiały papiernicze i arcydzieła liternictwa.

Wydawnictwo miało być przede wszystkim ramą dla tekstu a każda decyzja projektowa zapadała z myślą o czytelniku. Wymiary książki, proporcje kolumny, barwa i gramatura papieru zostały dobrane tak aby czytało się jak najwygodniej. Oprawa jest twarda, szyto-klejona w eleganckiej, introligatorskiej okleinie. Krój pisma zastosowany w tekście głównym nawiązuje do XIX-wiecznego liternictwa, podobnie jak inne subtelne elementy, mimo to zadbano aby całościowo wydawnictwo miało nowoczesny charakter.

Leave a Reply