Otwarcie OGRODU POWSZECHNEGO przed Teatrem Powszechnym w Warszawie

To wspólna inicjatywa Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, Fundacji Strefa WolnoSłowa, Goethe Institut i mieszkańców Pragi. To ogród społecznościowy oraz przestrzeń dla działań artystycznych. To miejsce wymiany wiedzy, doświadczeń i umiejętności. Miejsce dyskusji i działania. W Ogrodzie Powszechnym będziemy uprawiać rośliny i uczyć się, jak zmieniać naszą najbliższą okolicę.

 

Jak zazielenić otaczającą nas w mieście betonową kostkę, jak sprawić,
by miasto stało się inspirujące i zachęcające do wspólnych działań sąsiedzkich, do aktywnego życia we wspólnocie, dbania o ludzi i miejsca w naszym otoczeniu. Ogród Powszechny to propozycja nowej organizacji społecznej, gdzie poziom rozwoju kraju nie jest mierzony czynnikiem PKB, ale wskaźnikiem szczęścia jego mieszkańców, gdzie przestrzeń miejska wpływa na dobre relacje między mieszkańcami, sprzyja rozwojowi myśli i wymianie. Ogród Powszechny będzie przestrzenią, w której można kwestionować utarte schematy i sposoby myślenia o funkcjonowaniu dzisiejszego społeczeństwa, gdzie przedstawiane będą alternatywne formy ekonomii, czy polityki miejskiej. Poprzez działania artystyczne i wspólne tworzenie ogrodu zbudujemy „nową agorę”, gdzie – dzięki wspólnemu uprawianiu roślin, rozmowie i działaniom artystycznym – zastanowimy się nad tym, jak miejsce, w którym żyjemy, jego architektura i rozplanowanie przestrzenne, wpływają na nasze relacje z otoczeniem. Co chcielibyśmy zmienić w mieście, debacie publicznej, organizacji społecznej
i jak możemy sami wpłynąć na tę zmianę nawet poprzez małe działania w naszej okolicy? Na te i inne pytania będziemy próbować odpowiedzieć przez najbliższe miesiące nawarsztatach, spotkaniach i w trakcie różnorodnych wydarzeń w Ogrodzie Powszechnym.

 

organizator: Fundacja Strefa WolnoSłowa


goethe.de/swietujemy

 

UROCZYSTE OTWARCIE OGRODU POWSZECHNEGO: 22 maja 2016 (niedziela)

17:00 – roślinna parada rowerowa, uroczyste otwarcie i zasadzenie roślin
(wyrusza o 15:00 z ogrodu społecznościowego „Motyka i Słońce” na Jazdowie)
17:30-19:30
– pierwsze warsztaty w ogrodzie:

– „Historie Kuchenne” – wspólne gotowanie z sąsiadami i opowieści uchodźców związanych ze Strefą WolnoSłową

– warsztaty dla dzieci: „Muzyka z roślin i kamieni”, czyli zabawy dźwiękowe tym, co można znaleźć w ogrodzie oraz rozmowy o dźwięku, muzyce i poszukiwaniu jej w sobie i świecie

– warsztaty ogrodowego majsterkowania dla rodzin – robimy huśtawkę!

– pierwsze spotkanie z cyklu „Filozofia w Ogrodzie”

20:00 – Warsaw Improvisers Orchestra – koncert inauguracyjny

Muzycy związani z Warsaw Improvisers Orchestra razem z uczestnikami międzypokoleniowych warsztatów wielokulturowych Strefy WolnoSłowej zagrają wspólny koncert na dobry początek sezonu ogrodowego i letniego tworzenia Praskiej Orkiestry Improwizowanej.

 

WYDARZENIA CYKLICZNE:

 

WARSZTATY MUZYCZNE, czyli tworzymy praską orkiestrę improwizowaną!

poniedziałki – 18:30-20:30

Warsztaty otwarte będą zarówno dla tych, którzy posiadają własne instrumenty oraz przygotowanie muzyczne, jak i dla amatorów, zainteresowanych poznaniem podstaw kompozycji, eksperymentami z dźwiękiem czy głosem. W ramach zajęć uczestnicy poznają podstawy improwizacji muzycznej. Każde spotkanie warsztatowe zakończone będzie improwizowanym koncertem sąsiedzkim o godz. 20:30.

 

WARSZTATY RUCHOWO-TANECZNE

raz w miesiącu we wtorki – 18:30-21:00

7 czerwca, 5 lipca, 2 sierpnia, 6 września

Metodą pracy będzie m.in. improwizacja ruchowa, elementy improwizacji kontaktowej i metoda autentic movement. W pierwszej części koncentrować będziemy się wokół podstawowych ćwiczeń ruchowych i gimnastycznych oraz zadań tanecznych, dostosowanych do wieku uczestników. Warsztaty, tak jak pozostałe, będą miały charakter zajęć otwartych. Każdy warsztat prowadzony będzie przez innego tancerza bądź choreografa. Każde spotkanie warsztatowe zakończone będzie improwizowanym pokazem dla sąsiadów o godz. 21:00.

 

FILOZOFIA W OGRODZIE

środy – 19:00-21:00

start: 1 czerwca

Ogród społecznościowy jako miejska agora posłuży jako miejsce dialogu filozofów i historyków filozofii z mieszkańcami, z którymi stworzymy swoisty „Ogród pytań podstawowych”. Cykl spotkań poświęcony będzie najbardziej fundamentalnym problemom filozoficznym i egzystencjalnym, które wciąż pozostają uniwersalnymi wymiarami doświadczenia człowieka i stanowią dla niego wyzwanie. Spotkania poprowadzi Tomasz Stawiszyński.

OGRÓD – co warto wiedzieć

czwartki – 17:00-19:00

start: 26 maja

Cotygodniowe spotkania ze specjalistami oraz pasjonatami ogrodnictwa wokół tematów związanych z uprawą roślin, warzyw i owoców na działce, parapecie czy balkonie. W czasie spotkań dowiemy się m.in. co sadzić, żeby zwabić do naszego ogrodu motyle, jak odróżnić chwasty jadalne od niejadalnych, jak uzyskać naturalne barwniki z roślin, poznamy rośliny i ptaki żyjące w pobliskim Parku Skaryszewskim.

 

WARSZTATY OGRODOWEGO MAJSTERKOWANIA

piątki – 17:00-19:00

Już od kwietnia w piątkowe popołudnia spotykamy się na warsztatach wspólnego majsterkowania. Przy konstruowaniu skrzynek na rośliny czy narzędzia, tworzeniu kwietników, leżaków i innych przedmiotów do naszego ogrodu będziemy uczyć się prostego majsterkowania, pracy z drewnem i materiałami drewnopochodnymi. Użyjemy takich narzędzi jak piła, wiertarka, wkrętarka, papier ścierny czy młotek.

 

SOBOTA W OGRODZIE

soboty – 11:30

start: 28 maja

Sobotnie poranki poświęcone będą zajęciom dla dzieci i rodzin. Będziemy wspólnie muzykować, poznawać świat dźwięku oraz odkrywać naturalne metody malowania, czy tworzenia rzeźb. Będziemy też czytać bajki z różnych stron świata razem z migrantami, którzy opowiedzą o miejscach ich powstania oraz gotować z uchodźczyniami związanymi ze Strefą WolnoSłową. A wieczorem – razem z sąsiadami – urządzać będziemy ogrodowe potańcówki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jakiej zieleni potrzebuje Praga?

– dyskusja + warsztat – 29 maja 2016, 16:00

 

Punktem wyjścia do debaty o zieleni na Pradze jest ogród społecznościowy powstający przy Teatrze Powszechnym w ramach projektu realizowanego przez Strefę WolnoSłową. Mimo że na terenie Pragi i jej najbliższych okolic położonych jest kilka dużych parków, wciąż brakuje zieleni wokół kamienic i na ulicach. Wycinka istotnej części parku na Michałowie oraz brak włączenia nowych nasadzeń podczas remontu ulicy Targowej wywołały niezadowolenie po stronie lokalnych mieszkanek i mieszkańców. Praga potrzebuje więcej zieleni.

Warsztat nakierowany będzie na zmapowanie przestrzeni na terenie Pragi (lub szerzej: terenie objętym rewitalizacją), które mogłyby zostać zamienione w przestrzenie zielone. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, gdzie mogłyby się pojawić takie rozwiązania jak np.: ogrody wertykalne, ogrody społecznościowe, zielone dachy, parkiety, parki kieszonkowe, łąki kwietne, ogródki działkowe, wielofunkcyjna przestrzeń rekreacyjna (np. błonia Stadionu Narodowego).

 

Zaproszeni goście:

Michał Olszewski – zastępca Prezydent m.st. Warszawy, Monika Domanowska – Zarząd Dróg Miejskich, dr hab. Beata J. Gawryszewska – Katedra sztuki Krajobrazu, SGGW w Warszawie, Marzanna Pogłud-Kisielewska – Miasto Jest Nasze, Krzysztof Michalski – PSM Michałów

prowadzenie: Joanna Erbel (Fundacja Blisko)

 

 

Ogród Powszechny powstaje w ramach Festiwalu Sztuki i Społeczności MIASTO SZCZĘŚLIWE

kontakt:

Mateusz Węgrzyn
rzecznik prasowy
Teatr Powszechny w Warszawie
nr tel. 505 296 533
e-mail: m.wegrzyn@powszechny.com
www.powszechny.com

Leave a Reply