Przejdź do treści
tinder polska

Górny Śląsk – Podróż przez Polskę

Czy podróż krajową Siódemką, „szós polskich królową”, z Krakowa do Warszawy, może przynieść znaczące refleksje na temat mieszkańców kraju nad Wisłą? A widok z okna opla vectry w połączeniu z ciągiem nieprzewidzianych zdarzeń uruchomić serię obrazów, w których z przydrożnych rowów zamiast tandetnych szyldów i wolno stojących reklam zaczną wyłazić kompleksy, narodowe fantazje i wszelkie inne urojenia na własny temat? Próbę stworzenia portretu własnego Polaków z „najpolszej” części kraju podjął Ziemowit Szczerek w wydanej w zeszłym roku książce Siódemka. W tym roku, 2 kwietnia, pod tym samym tytułem na scenie Teatru Zagłębia w Sosnowcu odbędzie się sceniczna premiera tego „sarmackiego thrillera” w adaptacji Michała Kmiecika i w reżyserii Remigiusza Brzyka.

Podobne wątki pojawią się w najnowszym spektaklu Opery Śląskiej w Bytomiu, która 3 kwietnia wystawi Ubu Króla z muzyką Krzysztofa Pendereckiego. Libretto, na podstawie sztuki Alfreda Jarry’ego, napisali Jerzy Jarocki i kompozytor dzieła. Spektakl reżyseruje Waldemar Zawodziński, który jest również autorem scenografii.

Ciekawie zapowiada się kolejne przedsięwzięcie na kameralnej, eksperymentalnej Scenie w Galerii, którą w Galerii Katowickiej prowadzi Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego. Psubracia to – jak można przeczytać na stronie internetowej teatru – „słodko-kwaśnia opowieść o mężczyznach inspirowana kinem Quentina Tarantino”. Mężczyźni planują wielki skok, ale mają problem, jak się do niego przygotować. Nie ufają również sobie nawzajem… Premiera spektaklu, który reżyseruje Mateusz Znaniecki, odbędzie się 29 kwietnia. Tekst, na podstawie aktorskich improwizacji z prób, pisze Artur Pałyga. W obsadzie pojawią się Bartłomiej Błaszczyński, Dariusz Chojnacki, Grzegorz Przybył, Michał Rolnicki, Marcin Szaforz, Robert Talarczyk i reżyser spektaklu.

Miesiąc później, 28 maja, na Małej Scenie Teatru Polskiego w Bielsku-Białej odbędzie się premiera Humanki Jarosława Murawskiego, którą wyreżyseruje Agata Puszcz.

Dla wielbicieli bardziej tradycyjnego repertuaru Teatr Śląski planuje premierę Sklepów cynamonowych Brunona Schulza (13 maja), którą na Scenie Kameralnej wyreżyseruje Ingmar Villqist (twórca adaptacji i scenografii). W obsadzie pojawią się Anna Kadulska, Barbara Lubos, Violetta Smolińska i Adam Baumann.

Miłośnicy musicalu z pewnością czekają na Młodego Frankensteina Mela Brooksa i Thomasa Meehana, twórców popularnej i obsypanej nagrodami parodii horrorów spod znaku ekranizacji książki Mary Shelly Frankenstein. Historię amerykańskiego chirurga, który w zamku swego dziadka w Transylwanii odkrywa instrukcję, jak ożywić ludzkie ciało, w Teatrze Rozrywki w Chorzowie reżyseruje Jacek Bończyk. Reżysera wspomaga choreografka Inga Pilchowska, a od strony muzycznej (kierownictwo muzyczne) Mateusz Walach. Scenografię przygotowuje Grzegorz Policiński, a kostiumy Anna Chadaj. Jak czytamy w zapowiedziach teatru, „musical pełen jest szalonego, absurdalnego poczucia humoru i wspaniałej, porywającej muzyki”. Premiera odbędzie się 23 kwietnia.

Opr. Aneta Głowacka

Leave a Reply