Frankenstein w warszawskim Teatrze Syrena

Trwają próby do Frankensteina, najnowszej premiery Teatru Syrena, w reżyserii Bogusława Lindy. To jedna z najbardziej widowiskowych produkcji w Polsce w ostatnich latach. Obok fantastycznej historii Mary Shelley, to także rozmach, efekty specjalne, pokazy pirotechniczne, popisy kaskaderskie i projekcje video. Spektakl „Frankenstein” Teatru Syrena to historia o wykluczeniu, samotności i potrzebie akceptacji. To również mit o wszechmocnym człowieku, przypisującym sobie boską moc. Skierowany do szerokiej publiczności, w niezwykle widowiskowy sposób podejmuje próbę zmiany społecznych stereotypów i potocznych przekonań dotyczących inności. To operująca wyrazistymi środkami ekspresji wypowiedź artystów na tematy niezwykle aktualne w kontekście współczesnych problemów z dyskryminacją.

 

„Rozpoczynając pracę nad sztuką widziałem, że bardzo istotna w tym przypadku jest strona wizualna spektaklu. Zdecydowałem się sięgnąć po środki wyrazu, które trafiają do współczesnego widza – mówi reżyser spektaklu, Bogusław Linda. – W ten sposób społeczne stereotypy stają się bardziej czytelne, przekonujące i wymowne dla publiczności.”

W obsadzie zobaczymy m.in.: Eryka Lubosa, Jerzego Radziwiłowicza, Tomasza Sapryka i Wojciecha Zielińskiego. Zespół twórców to utytułowani, wybitni realizatorzy teatralni
i filmowi, m.in.: Jagna Janicka (scenografia) Tomasz Matraszek (charakteryzacja), Katarzyna Łuszczyk (reżyseria światła) i Jarosław Staniek (choreografia).

Spektakl realizowany jest na podstawie znakomitej adaptacji Nicka Deara, wystawianej w londyńskim National Theatre. Reżyserem londyńskiego spektaklu jest Danny Boyle – zdobywca Oskara, twórca takich filmów jak „Slumdog. Milioner z ulicy” czy „Trainspotting”.

Premiera – 25 lutego 2016 Teatr Syrena.

Leave a Reply