Przeżyjemy w teatrze!

Rok obchodów 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce dobiegł końca i 4 grudnia w Teatrze Stanisławowskim w Starej Pomarańczarni w Łazienkach, w miejscu nasączonym teatralną historią i symboliką odbyła się stosowna uroczystość.

Gospodarzami byli: wciąż nowa, ale już dobrze oswojona z funkcją dyrektora Instytutu Teatralnego Dorota Buchwald oraz jej z-ca d/s programowych Dariusz Kosiński.

W ogólnopolskich obchodach jubileuszowych oprócz teatrów brały udział akademie teatralne, szkoły, biblioteki i media.

 

Teatr jako żywotna instytucja kultury zaistniał w 2015 w szerokiej świadomości społecznej. 4.grudnia wydarzeniem głównym było ogłoszenie nagród za inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” we wszystkich kategoriach ważnych dla spektaklu. Były klasyczne nagrody za reżyserię, aktorstwo, scenografię, lecz także za muzykę i choreografię – dziedziny rzadziej nagradzane w teatrze.

Uczestnicy obejrzeli także jeden z kilku filmów dokumentalnych przygotowanych przez Instytut Teatralny „Reduta Juliusza Osterwy 1924”. I była to dobra lekcja z historii teatru międzywojnia zaangażowanego społecznie. Dodajmy, że wszystkie nagrody mają charakter grantów i są wstępem do udziału w kolejnym konkursie.

Nagrodę główną otrzymał Teatr Polski we Wrocławiu, (ostatnio znany z zupełnie innego powodu) za inscenizację „Dziadów” Mickiewicza, części I,II, III, IV oraz wiersza „Upiór” wystawianych w ciągu jednego 9-godzinnego spektaklu-serialu. Dziękując dyrektor Krzysztof Mieszkowski (od niedawna także poseł) powiedział tylko cztery słowa; „artykuł 73. Konstytucji”.

W konkursie wzięło udział ponad 80 teatrów publicznych. Jury (poszczególni jurorzy) odwiedzało teatry w całej Polsce i oceniło blisko sto przedstawień. Była to szeroka reprezentacja z małych i dużych miast i scen (na przykład polska scena w Czeskim Cieszynie czy Teatr Figur w Krakowie).

Długą listę laureatów – artystów i ich teatrów z prawie całej Polski – odczytywali z urzędu
przewodniczący jury Jacek Sieradzki oraz dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury Zenon Butkiewicz jako jedyny na uroczystości przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Imponująca to była lista artystów,spektakli i teatrów. Jakże różnorodna jest nasza
sceniczna Polska! W nowe ćwierćtysiąclecie Teatru Publicznego wchodzimy bogaci.
Uroczystość była też okazją do ogłoszenia działania dwóch platform elektronicznych prezentujących szeroko tematykę teatralną: „Internetowa encyklopedia teatru polskiego” (www.encyklopediateatru.pl) dla szerokiego grona odbiorców i „Teatroteki szkolnej” służącej animatorom, studentom teatrologii i pedagogom teatru.

„Encyklopedia TP” zawiera ponad 200 haseł przedmiotowych oraz ogromną ilość materiałów cyfrowych jak recenzje, zdjęcia ze spektakli, programów teatralnych, afiszy, plakatów, informacji o artystach. Dostępne są też książki i czasopisma, dzięki współpracy z Biblioteką Narodową.

A co nas czeka, zobaczymy już niebawem. Uroczystość w Teatrze Stanisławowskim była podsumowaniem 11 miesięcy roku jubileuszowego, a nie zamknięciem obchodów jak powiedziała Dorota Buchwald. Nie obyło się też bez dygresji politycznych (m.in. M.Zadara) ze strony niektórych laureatów. Osoby prowadzące dyplomatycznie się od nich powstrzymały.
Trudno się zresztą skłonnościom do ekspresji i refleksji politycznych dziwić – ostatnie 10 dni przyniosły burzę medialną wokół teatru, począwszy od spektaklu w Teatrze Polskim we Wrocławiu z udziałem aktorów porno, a skończywszy na ministerialnym audycie artystycznym (a nie np. finansowym co byłoby banalne) w Teatrze Starym w Krakowie.
I właśnie ta burza medialna była nieoczekiwanym zwieńczeniem obchodów 250 lat Teatru Publicznego w Polsce – miejmy nadzieję, że z pożytkiem dla niego.

Bankiet był godny jubileuszu 250 lecia w miejscu tego godnym w Galerii Rzeźby w Starej Pomarańczarni otwartej w tym roku.Stosownie do nowej atmosfery politycznej z trunków podano jedynie wino białe.

Bogdan Falicki

Leave a Reply