NIEBEZPIECZNA METODA w Dramatycznym

W Teatrze Dramatycznym premiera spektaklu Niebezpieczna metoda Christophera Hamptona w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróbleewskiej, przekładzie Rubi Birden i scenografii Agnieszki Zawadowskie (4. grudnia na Scenie na Woli im. Tadeusza Łomnickiego).

Konflikt dwóch wielkich uczonych wokół kobiety, która była im równa. Sabina Spielrein po nieskutecznym leczeniu elektrowstrząsami trafia do szwajcarskiej kliniki. Opieką otacza ją Carl Gustaw Jung i w terapii decyduje się na eksperymentalną metodę Zygmunta Freuda. Dramat miłości rozpoczęty psychologiczną kuracją, przeradza się w naukową rywalizację. Sabina zostaje pierwszą kobietą leczącą dzięki terapii rozmową.

 

Niebezpieczna metoda opowiada o początkach psychoanalizy, która ukształtowała dzisiejsze myślenie o człowieku.

Carla Gustawa Junga gra Rafał Królikowski, Zygmunta Freuda Mariusz Wojciechowski, a Sabinę Spielrein Martyna Kowalik. W pozostałych rolach: Małgorzata Niemirska, Zuzanna Grabowska i Krzysztof Ogłoza.

Christopher Hampton – dramatopisarz, scenarzysta i reżyser filmowy. Jest między innymi autorem sztuk: When Did You Last See My Mother?, Całkowite zaćmienie (film na podstawie tego dramatu nakręciła Agnieszka Holland), „Filantrop” i Opowieści Hollywoodu. Hampton zdobył Oscara za scenariusz Niebezpiecznych związków w reżyserii Stephena Frearsa.

Leave a Reply