„Festiwal pamięci”

Czy nadmiar pamięci może być paraliżujący? Czy od pamięci można się uzależnić? Czy pamięć historyczna jest nam w ogóle potrzebna? Czy zwrot ku historii nie stał się dzisiaj prostą wymówką od społecznej odpowiedzialności?

W „Festiwalu Pamięci” zastanowimy się, czy nieustanne przywoływanie przeszłości nie odwraca naszej uwagi od konieczności reagowania na problemy współczesności i kształtowania naszej przyszłości. Przyjrzymy się, czym dla młodych pokoleń jest pamięć o tak odległym doświadczeniu jak Zagłada i II Wojna Światowa. „Festiwal Pamięci” wymyka się ramom klasycznie rozumianej teatralności. Widzowie będą mieli okazję spojrzeć na kwestię pamięci historycznej nie tylko z różnych perspektyw, lecz przede wszystkim poprzez różne formy artystycznej ekspresji. W miejscu linearnej narracji pojawi się doświadczenie festiwalu – kontrolowanej swobody oraz różnorodności skupionej wokół jednego idiomu. Tym idiomem jest właśnie pamięć historyczna.

 

Twórcy „Festiwalu Pamięci” w kreatywny sposób wykorzystują przestrzeń Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, odkrywając teatralny potencjał jego różnych przestrzeni oraz badając relacje między teatrem a muzeum. Zderzają tu ze sobą różne formy: filmu, koncertu, akcji, teatru, performansu i sztuk wizualnych. „Festiwal Pamięci” poddaje także krytycznej refleksji istotę instytucji jaką jest muzeum historyczne.

TUMULT! Teatr w muzeum to projekt, którego celem jest stworzenie sceny teatralnej adresowanej do młodego widza. Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Teatrem Powszechnym im. Z. Hübnera w Warszawie i Korporacją Teatralną zapraszają młodych ludzi do laboratorium, w którym zostają poddane twórczej analizie takie tematy, jak społeczne wykluczenie, dyskryminacja oraz pamięć historyczna. Pierwszym spektaklem zrealizowanym w ramach projektu był „Stan wyjątkowy” w reżyserii Doroty Ogrodzkiej (premiera odbyła się 17 września 2015 roku
w Muzeum POLIN).

 

reżyseria: Andrzej Pakuła
dramaturgia: Jan Burzyński
scenariusz: Jan Burzyński i Andrzej Pakuła
przestrzeń: Andrzej Pakuła i Mikołaj Szymkowiak
muzyka: Wieszcze Niespokojne i Jasiu Klatka
choreografia: Magda Ptasznik
film, wizualizacje: Wojtek Kaniewski, Jędrzej Filuś i Mikołaj Szymkowiak
kostiumy: Sandra Kowalska
asystentka reżysera: Katarzyna Chrobak
produkcja: Natalia Andrzejewska
obsada: Aleksandra Bożek, Maria Robaszkiewicz, Piotr Ligienza, Sławomir Pacek.
w filmie wystąpili: Dominik Gańko, Stanisław Stypuła, Helena Urbańska

Festiwal pamięci”
Premiera w Muzeum POLIN: 26 listopada godz. 20.00.

Spektakle 27-29 listopada, godz. 20.00
Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja: http://bilety.polin.pl/termin.html?id_grupy=12
Premiera w Teatrze Powszechnym w Warszawie: 21 stycznia 2016 r.
rezerwacje:
www.powszechny.com

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Leave a Reply