Ruszają WROSTJA 2015

W sobotę, 24 października rozpoczynają się 49. WROSTJA, Wrocławskie Spotkania Teatrów jednego Aktora. Miłośnicy teatru jednoosobowego będą mogli zobaczyć tego dnia 3 monodramy: Jurija Nevgamonnyja (z Odessy, na zdjęciu obok) „Rozmowa w domu państwa Stein o nieobecnym panu Goethe” Petera Hacksa (wsławiony spektaklami Aleksandry Śląskiej i Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej) o godzinie 16.00, Jacka Poniedziałka „Wraki” o godz. 17.30 i Kamila Maćkowiaka „Diva show” o godzinie 19.00

Wszystkie spektakle odbywać się będą w budynku PWST przy ul. Braniborskiej 59. Spotkania wrocławskie potrwają do poniedziałku, a zakończy je premiera „Śmiesznego staruszka” Tadeusza Różewicza w wykonaniu Krzysztofa Gordona.

JURIJ NEVGAMONNYJ (Odessa, Ukraina)
Peter Hacks
DYSKUSJA W DOMU STEIN O NIEOBECNYM PANU GOETHE

tłumaczenie: Ella Vengerova
reżyseria: Jurij Nevgamonnyj
premiera: maj 2013, czas trwania: 55 minut
Spektakl zrealizowany przez Odeski Teatr Lalek

 

Jurij Nevgamonnyj to uznany ukraiński artysta, absolwent Państwowego Instytutu Sztuk Teatralnych im. I.K. Karpenko-Karego w Kijowie. Swoje pierwsze zawodowe kroki stawiał na deskach Teatru Młodego Widza w Odessie, następnie swoją twórczość związał z Teatrem Muzycznym. Obecnie pracuje w Akademii Rosyjskiego Teatru Dramatycznego w Odessie. Ostatnio można go było podziwiać w rolach: Arnolfa w „L’Ecole des Femmes” Moliera, Podkoliesina w „Ożenku” Gogola, Ivana Voynitsky w „Wujaszku Wani” Czechowa. Reżyserował spektakle „Szczęśliwe dni!” wg Samuela Becketa oraz „Wskrzeszony i zły” T. Ogloblina.

Spektakl „Rozmowa w domu Państwa Stein o nieobecnym Panu Goethe” zrealizowany został w Odeskim Teatrze Lalek. Akcja tej składającej się pięciu monologów sztuki, opartej na iluzorycznej historii Charlotte von Stein rozgrywa się w październiku 1786 roku. Charlotte jest panią pałacu, ale nade wszystko jest kobietą, która ma ogromny wpływ na życie i twórczość Johanna Wolfganga von Goethe. Jest to opowieść o niezwykłym kobiecym uczuciu do wielkiego niemieckiego pisarza. Pomimo faktu, że znaczną część spektaklu stanowi monolog kobiety, to Jurij Nevgamonnyj skutecznie odgrywa rolę Charlotte.

Charlotte von Stein próbuje przekonać swego męża, pogrążonego w ciszy, iż nie darzy Goethego żadnym uczuciem. Jest jednak sfrustrowana jego wyjazdem z Weimaru do Włoch. W swoich dywagacjach na temat natury artysty, przyznaje w końcu, że ich relacje nie były niewinne. W liście, który nadesłał jej pisarz z Włoch, Kobieta upatruje nadziei, iż wielki pisarz składa jej propozycję. W rzeczywistości list traktuje o pogodzie…

Leave a Reply