Wielki tydzień Opery na Zamku

Najważniejszym wydarzeniem tegorocznej jesieni w Szczecinie będzie powrót Opery na Zamku do wyremontowanej siedziby na Zamku Książąt Pomorskich.

Z tej okazji w listopadzie premierowo już w nowej siedzibie przez tydzień będą trwały atrakcje dla widzów. Wszystko rozpocznie się 20 listopada premierą Balu maskowego w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego. W ramach tygodnia inauguracyjnego zaśpiewa także Małgorzata Walewska, znakomita francuska sopranistka Patricia Petibon oraz artyści z Teatru Roma.

Ale wróćmy jeszcze do początków sezonu, ponieważ bardzo bogaty w premiery był wrzesień. Opera na Zamku zaprezentowała premierę opery Szukając Leara: Verdi w reżyserii Michała Zannieckiego. Teatr Współczesny w ramach Sceny Propozycji Aktorskich przedstawił na swojej mniejszej scenie, czyli w Teatrze Małym spektakl Letnie osy kąsają nas nawet w listopadzie Iwana Wyrypajewa w reż. Anny Januszewskiej. Teatr Lalek Pleciuga zaprosił najmłodszych na spektakl Tygrysek i kapitan Morgan.

W październiku Teatr Współczesny na scenie Malarni przedstawi projekt sceniczny Tollgatan. Ulica trolli w reż. Tomasza Kaczorowskiego. To projekt, który dotyczy kryzysu tożsamości współczesnej Europy – od marzeń o bogatej północy, poprzez poprawność polityczną, populizm – po ekstremizm.

Premiera : 24 października.

W listopadzie na Duże Scenie Teatru Współczesnego powracająca do rodzimego teatru Piotr Ratajczak wystawi Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku na podstawie głośnego tekstu Doroty Masłowskiej. Sztuka opowiada o dwojgu młodych ludzi, wpychających się kierowcom do samochodów, twierdząc, że są bardzo biednymi Rumunami mówiącymi po polsku.

Premiera: listopad.

W Teatrze Polskim w listopadzie planowany jest Pan Geldhab Aleksanda Fredry, wyreżyserowany przez Janusza Cichockiego. Aktorzy, którzy zagrają w tym spektaklu to m.in. Olga Adamska, Adam Dzieciniak i Michał Janicki. Wieczór w teatrze w reżyserii Adama Opatowicza na podstawie poezji Gabriela Garcii Lorki to kolejny tytuł przewidziany na ten rok.

Premiera: listopad, grudzień.

Na zakończenie tego roku Opera na Zamku wystawi Historię najmniej prawdopodobną– operę familijną autorstwa Jerzego Kornowicza na motywach baśni H. Ch. Andersena w reż. Natalii Babińskiej. Akcja spektaklu rozpocznie się na Dużej Scenie, a potem widzowie będą się przemieszczać po budynku.

Premiera: grudzień 2015.

Teatr Lalek Pleciuga również przygotował spektakl pod choinkę dla dzieci. Będzie to Kraina Śpiochów rozgrywająca się, oczywiście, w Królestwie Śpiochów.

Opr. Małgorzata Klimczak

 

 

 

Leave a Reply