W Białymstoku Masłowska

Nie zwalniając tempa po sierpniowych spektaklach plenerowych Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku przygotowuje się do pierwszej w tym sezonie premiery w siedzibie. Już 25 września na scenie foyer widzowie będą mogli obejrzeć spektakl Między nami dobrze jest Doroty Masłowskiej w reżyserii Elżbiety Lisowskiej-Kopeć i Michała Pabiana.

 

Ze strony teatru:

Między nami dobrze jest to spektakl o Polsce. To groteska na temat świata, gdy „wszyscy ludzie na świecie byli Polakami. Każdy był Polakiem, Niemiec był Polakiem (…), znany polski odkrywca Krzysztof Kolumb, którego potem oczywiście przechrzczono na Christophera czy innego Chrisa czy Izaaka. Byliśmy wielkim mocarstwem, oazą tolerancji i multikulturowości”. Nic nie ucieknie tu kpinie.

To jeden z najgłośniejszych utworów ostatnich lat. W Białymstoku pokazany zostanie w nowatorskiej formie Teatru Seniora. Na scenie zaczynamy nową rozmowę o „międzypokoleniowości”. Nie obdarzamy sentymentalnymi wspominkami, ale odważnie mierzymy się z trudnymi diagnozami współczesności, także z perspektywy wykluczonego pokolenia 60+, którego ironiczny dystans tworzy nową jakość sceniczną.

Wraz z Elżbietą Lisowską-Kopeć, pedagogiem teatru, związaną z Teatrem Kalambur próbujemy, podczas zajęć teatralnych, pracować nie tyle nad samą inscenizacją, co nad manifestem według którego głosimy, że starszy wiekiem nie znaczy pozbawiony ironii dystansu. W sztuce Masłowskiej mowa jest o stereotypach, których nadużywanie budują estetykę tragifarsy. Grupa naszych fantastycznych aktorów-seniorów też uważa, że „między nami dobrze jest”. Nie stroniąc od śmiechu, ostrego humoru, nowoczesnych zachwytów, bawimy się teatrem, naszym narzędziem zdystansowanej młodości. (Michał Pabian)

A na 29 października Dramatyczny planuje premierę sztuki dla dzieci „Emocjałki” na podstawie „Wielkiej księgi uczuć” Grzegorza Kasdepke. Czy można płakać z radości i smutno się śmiać? Czy strach da się przestraszyć, a niepokój zaniepokoić? Jak pokonać wstrętny wstręt i pokochać szpinak albo groszek z marchewką?Tego wszystkiego możecie się dowiedzieć wraz z Panią Miłką, Rozalką i Bodziem podczas fascynującej wyprawy pod namiot pełen uczuć!

Emocjałki to niepowtarzalne, multimedialne, interaktywne, współtworzone przez dzieci przedstawienie dla najmłodszych. Jedyna okazja do scenicznego spotkania z bohaterami kultowej „Wielkiej księgi uczuć” Grzegorza Kasdepke.

Zapraszam wszystkie przedszkolaki, pierwszoklasistów, drugoklasistów i trzecioklasistów, a także rodziców, dziadków, opiekunów i pedagogów oraz wszystkich tych, których intryguje podróż po mapie dziecięcych uczuć i emocji.

Premiera: 29 października 2015 r.

Opr. Ewa Sośnicka -Wojciechowska

Leave a Reply