Koszalińskie Ogólnopolskie Dni Monodramu – Debiuty

W Koszalinie od 17 do 19 września trwają 3. Ogólnopolskie Dni Monodramu – Debiuty. To festiwal, w którym już po raz trzeci o statuetkę „Strzała Północy” powalczą debiutujący w monodramie aktorzy, reżyserzy, dramaturdzy, tancerze i realizatorzy dźwięku.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Teatr Propozycji „Dialog” im. Henryki Rodkiewicz w Koszalinie we współpracy z Urzędem Miejskim w Koszalinie, Bałtyckim Teatrem Dramatycznym im. Juliusza Słowackiego, Centrum Kultury 105, Pałacem Młodzieży oraz Radiem Koszalin – patron medialny.

 

W tym roku w skład rady artystycznej weszli: Aleksandra Dziurosz – dyrektor Warszawskiego Teatru Tańca, Wiesław Geras – dyrektor artystyczny Spotkań Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu i w Toruniu. Zdzisław Derebecki – dyrektor Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie i Marek Kołowski – autor i realizator projektu „Dni Monodramu – Debiuty”, dyrektor festiwalu. Wsparcia programowego udzielili Ewa Wycichowska, dyrektor Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu i Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia w Warszawie.

Na scenach Teatru Propozycji „Dialog”, Bałtyckiego Teatru Dramatycznego, Centrum Kultury 105 i Pałacu Młodzieży będzie można zobaczyć, a także usłyszeć, osiem spektakli konkursowych oraz trzy pozakonkursowe.

17 września wszystkie spektakle prezentowane będą na scenie teatru „Dialog”. Jako pierwszy zobaczymy pozakonkursowy spektakl Szymona Majchrzaka pt. „Pokuć”, oparty na motywach książki Aleksandra Jurewicza pt. „Lida”. Został on nagrodzony na 11. Turnieju Monodramów „Sam na Scenie” w Słupsku. Następnie w Pokazie Mistrzowskim wystąpi gość specjalny festiwalu – Krzysztof Gordon w monodramie „Śmieszny Staruszek”, opartym na sztuce Tadeusza Różewicza. Spektakl ten poprzedziła realizacja w „teatrze wyobraźni”, z inicjatywy WROSTJA bowiem w Teatrze Polskiego Radia monodram wyreżyserował Janusz Kukuła. Na scenie teatru „Dialog” zobaczymy efekt pracy Krzysztofa Gordona w podwójnej roli – reżysera i wykonawcy. Dwa dni później widzowie będą mieli możliwość rozmowy z aktorem o pracy nad tam samym scenariuszem w studiu radiowym i na scenie.

Drugi dzień festiwalu rozpocznie się także w teatrze „Dialog” pozakonkursowym pokazem specjalnym performance’u. „Akty” Aurory Lubos, który powstał w oparciu o prawdziwe historie osób dotkniętych przemocą w rodzinie. To kolejna nowa forma jednoosobowej artystycznej wypowiedzi na koszalińskim festiwalu. Jeśli spotka się z aprobatą publiczności, zostanie włączona do rywalizacji turniejowej w przyszłym roku. Pierwszym spektaklem konkursowym będzie „Zupa rybna w Odessie” w wykonaniu Sebastiana Rysia, który zobaczymy na małej scenie BTD; jak mówi sam aktor: „to alternatywna wizja świata, który zawdzięcza udanej misji Jana Karskiego swój dobrobyt i bezpieczeństwo obywateli”. Kolejne przedstawienie konkursowe odbędzie się na Scenie Muzycznej w CK 105, a opatrzone zostało tytułem: „toniejestpostawartystyczna! czyli premiery nie będzie!”. Jest to debiut dramaturgiczny i reżyserski Anny Piotrowskiej, z udziałem Łukasza Pawłowskiego. Spektakl  powstał z okazji 100-lecia urodzin Tadeusza Kantora i koncentruje się wokół problematyki tożsamości twórcy, źródeł jego inspiracji i poszukiwań samego siebie. W teatrze „Dialog” zaprezentowane zostanie słuchowisko radiowe „Mówić jak do ściany” w wykonaniu Natalii Bloch. Jest to historia dorastającej dziewczyny, której życie ulega zmianie w trakcie poszukiwań idealnego domu. Drugi dzień festiwalu zakończy monodram „Być jak Charlie Chaplin”. Oryginalny scenariusz Piotra Wyszomirskiego konfrontuje osobę i twórczość Chaplina z kondycją dzisiejszego aktora. Na scenie „Dialogu” Mateusz Deskiewicz z Teatru Muzycznego w Gdyni będzie tańczył, śpiewał, wzruszał, rozśmieszał i prowokował do refleksji.

Trzeci dzień festiwalu rozpocznie się w Pałacu Młodzieży, gdzie zobaczymy kolejną prezentację pozakonkursową; „Przyjdzie Mordor i coś zje” studentki Akademii Teatralnej w Warszawie Tetiany Logoidy jest jej debiutem reżyserskim w monodramie. Spektakl opowiada historię plastyczki Tasi, która jedzie ze Lwowa do Białegostoku na swoją wystawę.

Kolejne prezentacje konkursowe odbędą się w CK 105. Solo taneczne pt.: „Lady Ł. – unicut.” w wykonaniu Heleny Ganjalyan jest inspirowane wierszem Sylvii Plath pt. „Lady Łazarz”. Głównym bohaterem jest bezczasowość, w która wpisują się długo trwające pozy, powolne zmiany ruchów skontrastowane z ostrymi przejściami, których celem jest zburzenie powstałej uprzednio atmosfery. Kolejnym artystą , który wystąpi na tej samej scenie, będzie Tomasz Pomiersbach, który zaprezentuje solo taneczne pod tytułem „Dominique”, artystyczny głos w kwestii feminizmu, sceniczna analiza pojęcia męskości i żeńskości, ich płynności i umowności. W teatrze „Dialog” natomiast usłyszymy „Blizny wolności” w wykonaniu Sebastiana Rysia. Jest to półgodzinna opowieść o Janie Karskiem ukazująca okrucieństwo czasów wojny.

Zaraz po słuchowisku zapraszamy na spotkanie „Teatr wyobraźni”; z aktorem Krzysztofem Gordonem rozmawiać będzie Wiesław Geras – pomysłodawca realizacji radiowej słuchowiska „Śmieszny staruszek”. Po spotkaniu odbędzie się już ostatnia prezentacja konkursowa – „Marzenie Nataszy” w wykonaniu Anny Dudziak to monodram o wchodzącej w dorosłe życie wychowance domu dziecka.

Wieczorem zostanie ogłoszony werdykt publiczności i rady artystycznej.

Wstęp na wszystkie spektakle i spotkania Koszalińskich Dni Monodramu jest bezpłatny, za okazaniem Karty Widza, którą można otrzymać w siedzibie Teatru Propozycji Dialog” (ul. Grodzka 3 – Domek Kata). Jest to zarazem karta do głosowania na najlepszy spektakl festiwalu.

(na zdjęciu: Krzysztof Gordon jako „Śmieszny staruszek”, fot. Łukasz Gordon)

 

PROGRAM
3. Koszalińskich Ogólnopolskich Dni Monodramu Debiuty „Strzała Północy 2015”

17.09.2015
(czwartek) – Domek Kata

19.00
„Pokuć” Szymon Majchrzak
Na motywach książki Aleksandra Jurewicza pt. „Lida”.
Scenariusz: Ewa Czapik-Kowalewska i Szymon Majchrzak. Reżyseria: Ewa Czapik-Kowalewska. Spektakl nagrodzony na 11. Turnieju Monodramów „Sam na scenie” w Słupsku.
Premiera: 16 marca 2015 roku, Studio Artystyczne im. Haliny i Krzysztofa Ziębińskich przy CK 105 w Koszalinie.
(debiut aktora sceny nieprofesjonalnej – poza konkursem)

19.30
OTWARCIE FESTIWALU

20.00
„Śmieszny staruszek” Krzysztof Gordon
Scenariusz wg tekstu Tadeusza Różewicza, reżyseria i wykonanie: Krzysztof Gordon.
Spektakl został zrealizowany z inicjatywy WROSTJA przez Teatr Polskiego Radia, w reżyserii Janusza Kukuły, jako monodram radiowy. Premiera: 26 kwietniu 2015 roku, Program 1 PR.
Spektakl mistrzowski.

18.09.2015
(piątek)

12.00 – Domek Kata
„Akty” Aurora Lubos
Spektakl powstał w oparciu o prawdziwe historie osób dotkniętych przemocą w rodzinie.
Pomysł i wykonanie Aurory Lubos. Muzyka: Paweł Baranek „Gwiazdy” w wykonaniu Motion Trio. Projekt został zrealizowany dzięki Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego.
Premiera: 22.06.2013, Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych, Gdańsk.
Pokaz specjalny – poza konkursem.

17.00 (konkurs) – Mała Scena Bałtyckiego Teatru Dramatycznego
„Zupa rybna w Odessie” w wykonaniu SEBASTIANA RYSIA (debiut aktorski w monodramie).
Autor: Szymon Bogacz.
Reżyseria; Julia Mark.
Ruch sceniczny: Piotr Świtalski.
Scenografia: Julia Mark/ Sebastian Ryś.
Opracowanie muzyczne: Julia Mark/ Szymon Bogacz.
Premiera: 15.04.2014, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Łódź.
Zgłoszenie indywidualne: Sebastian Ryś.

18.30 (konkurs) – Scena Muzyczna Centrum Kultury 105
„toniejestpostawartystyczna! czyli premiery nie będzie!” w wykonaniu Łukasza Pawłowskiego.
Autor: ANNA PIOTROWSKA (debiut dramaturgiczny) i Łukasz Pawłowski.
Reżyseria i scenografia: ANNA PIOTROWSKA (debiut reżyserski w monodramie).
Muzyka: Michał Mackiewicz.
Premiera: 5.07.2015, Teatr „Rozbark”, Bytom.
Zgłoszenie: Fundacja Rozwoju Tańca, Bytom.

19.45 (konkurs) – Domek Kata
„Mówić jak do ściany” (słuchowisko) w wykonaniu NATALII BLOCH (aktorski debiut w monodramie – studentka II roku Wydziału Lalkarskiego PWST, Wrocław).
Autor: Aneta Wróbel.
Dobór muzyki: Piotr Bujański.
Realizacja dźwięku: ANNA PŁSKOWICKA i PIOTR BUJAŃSKI (debiut realizatorski).
Zgłoszenie: Anna Wróbel – niezależna produkcja.

20.30 (konkurs) – Domek Kata
„Być jak Charlie Chaplin” w wykonaniu MATEUSZA DESKIEWICZA (debiut aktorski w monodramie).
Autor: PIOTR WYSZOMIRSKI (debiut dramaturgiczny w monodramie).
Reżyseria: PIOTR WYSZOMIRSKI i MATEUSZ DESKIEWICZ (debiuty reżyserskie w monodramie).
Muzyka: Artur Guza.
Premiera: 9.12.2014, Teatr Gdynia Główna, Gdynia.
Zgłoszenie: Fundacja „Pomysłodalnia”, Gdynia.

19.09.2015
(sobota)

12.00 – Sala Teatralna Pałacu Młodzieży
„Przyjdzie Mordor i coś zje” (prezentacja pozakonkursowa) w reżyserii TETIANY LOGOIDY (debiut reżyserski w monodramie).
Autor: Tetiana Logoida (z wykorzystaniem fragm. książki Zimowita Szczerka pt. „Przyjdzie Mordor i nas zje”).
Scenografia, światło: Sebastian Molski.
Wykonawca monodramu: Adrianna Gruszka.
Premiera: 12.06.2015, Akademia Teatralna, Warszawa.
Zgłoszenie: Akademia Teatralna, Warszawa.

14.00 (konkurs) – Scena Muzyczna Centrum Kultury 105
„Lady Ł. – unicut.” (teatr tańca) w wykonaniu HELENY GANJALYAN (debiut w monodramie tanecznym).
Monodram taneczny inspirowany wierszem Sylvii Plath pt. „Lady Łazarz”.
Choreografia: HELENA GANJALYAN (debiut choreograficzny).
Muzyka: „Murcof”.
Premiera: 15.07.2012, Gdański Festiwal Tańca „Solo Dance Contest”, Klub Żak, Gdańsk.
Zgłoszenie indywidualne: Helena Ganjalyan.

14.30 (konkurs) – Scena Muzyczna Centrum Kultury 105
„Dominique” (teatr tańca) w wykonaniu TOMASZA POMERSBACHA (debiut w monodramie tanecznym).
Choreografia: Maciej Kuźmiński.
Muzyka: Parov Stellar „All Night”.
Premiera: 15.07.2012 (z udziałem Dominika Więcka), Gdański Festiwal Tańca „Solo Dance Contest”, Klub Żak, Gdańsk.
Zgłoszenie indywidualne: Maciej Kuźmiński.

15.00 (konkurs) – Domek Kata
„Blizny wolności” (słuchowisko) w wykonaniu SEBASTIANA RYSIA (debiut aktorski w monodramie radiowym).
Autor: JACEK RYŚ (debiut dramaturgiczny w monodramie).
Reżyseria: JACEK RYŚ (debiut reżyserski w monodramie).
Realizacja dźwięku: ROBERT REKIEL (debiut realizatorski w monodramie radiowym).
Premiera: 6.04.2014 Toruń.
Zgłoszenie indywidualne: Sebastian Ryś.

15.30 – Domek Kata
„Teatr wyobraźni”. Spotkanie z aktorem Krzysztofem Gordonem; prowadzi pomysłodawca realizacji radiowej słuchowiska „Śmieszny staruszek” Wiesław Geras.

17.00 (konkurs) – Domek Kata
„Marzenie Nataszy” w wykonaniu ANNY DUDZIAK (debiut aktorski w monodramie).
Autor: Jarosława Pulinowicz.
Reżyseria: BARTŁOMIEJ MIERNIK (debiut reżyserski w monodramie).
Premiera: 11.07.2015, Festiwal „Lato Teatralne”, Piwnica pod Kameralną, Zamość.
Zgłaszający: Grupa „Banina”, Lublin.

18.30 – Domek Kata
Ogłoszenie werdyktu.
ZAKOŃCZENIE FESTIWALU.

Adrianna Rosa

Leave a Reply