W Poznaniu II edycja Sceny Debiutów trwa…

Teatr Nowy w Poznaniu planuje na październik premierę w ramach drugiej edycji „Sceny debiutów”. Oto, co możemy znaleźć na stronie teatru:

„Autor głośnego Golgota Picnic wraca do Poznania! Versus Rodriga Garcii to dziewiętnaście abstrakcyjnych i niezależnych sekwencji tekstowych, komentujących kondycję współczesnego człowieka oraz środowiska, w jakim on funkcjonuje.
Czy możliwa jest jeszcze jakakolwiek komunikacja, akt emocjonalny? Jeżeli nie, prawdopodobnie jesteśmy skazani na trwanie w martwicy klisz. Czy w związku z tym historia i opowieść pozostają aktualnymi kategoriami wypowiedzi twórczej? Pytania te – pozostawione bez jednoznacznej odpowiedzi – stały się podstawą do wykreowania spektaklu o teatrze i jego związkach z rzeczywistością, o współczesnym języku emocji, kliszach egzystencjalnych oraz kondycji rodziny i relacji międzyludzkich.

Reżyseria: Jędrzej Piaskowski (Akademia Teatralna w Warszawie), scenografia i kostiumy: Adriana Rajkowska, Weronika Ranke (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu), muzyka: Wojciech Urbański.

Obsada: Antonina Choroszy, Paweł Hadyński i Nikodem Kasprowicz

Premiera planowana jest na 16 października.

A co to takiego – „Scena debiutów”, dowiadujemy się z innej strony teatru :

Wybierz sobie spektakl. „Scena Debiutów” to projekt, który daje początkującym reżyserom i scenografom możliwość zmierzenia się z prawdziwymi wyzwaniami pracy na scenie, a następnie – poddania efektów owej pracy pod głosowanie publiczności.

W przedsięwzięciu uczestniczą studenci reżyserii z warszawskiej Akademii Teatralnej oraz Wydziału Architektury Wnętrz i Scenografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Stawka, o którą walczą, zmagając się z teatralną materią, jest wysoka: podobnie jak rok temu, wybrany przez publiczność oraz dyrekcję spektakl zostanie włączony do stałego repertuaru Teatru Nowego.

Tak właśnie stało się z wyreżyserowanymi przez Grzegorza Reszkę w pierwszej edycji akcji Dziećmi zony – przedstawieniem, które mogą Państwo obejrzeć w czerwcu na Scenie Nowej. W drugiej edycji „Sceny Debiutów” Państwa ocenie poddamy cztery sztuki współczesnych autorów. Będą to: Kebab cenionej rumuńskiej dramatopisarki, Gianiny Cărbunariu, Versus Rodriga Garcii, teatralnego terrorysty, autora sztuk, reżysera i aktora z Buenos Aires, a także dwa teksty polskich twórców: Family In Progress Jana Czaplińskiego oraz Smutki tropików Mateusza Pakuły”.

Dwie ostatnie sztuki i Kebab miały premierę w czerwcu, tylko Versus zostanie pokazany dopiero w październiku.

A 7 listopada w Teatrze Nowym w Poznaniu odbędzie się premiera Mokradełka Katarzyny Surmiak-Domańskiej w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. Teatr zawiadamia, że: “W oparciu o znakomity tekst reportażystki nominowanej do Literackiej Nagrody Nike Mikołaj Grabowski podejmuje odważną próbę zbudowania panopticum globalnego społeczeństwa zniewolonego socjotechniką i przygotowuje spektakl o niebywale trudnym i ważnym zjawisku społecznym.

Reżyser konstruuje oś dramaturgiczną na kanwie literackiej wiwisekcji skupionej wokół historii molestowanej seksualnie Halszki, wywołując tym samym takie tematy, jak odpowiedzialność za milczenie, społeczne wymierzanie kary, przejmowanie stereotypów czy zatajanie… Buduje świat, w którym przez „ogłupienie” i „lęk przed prawdą” bohaterowie dzieła Surmiak-Domańskiej stają się figurami ludzkiej paniki, tchórzliwości, nieumiejętności zrozumienia, braku wiedzy oraz osamotnienia.”

Adaptacja, reżyseria, opracowanie muzyczne: Mikołaj Grabowski, scenografia i kostiumy: Katarzyna Kornelia Kowalczyk. Obsada: Dorota Abbe, Gabriela Frycz,
Edyta Łukaszewska, Daniela Popławska, Maria Rybarczyk, Marta Szumieł, Martyna Zaremba, Sebastian Grek, Mariusz Puchalski.

Opr. Ewa Sośnicka -Wojciechowska

Leave a Reply