„Jaraczowy” Tartuffe w Olsztynie

Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie ogłosił potrójny jubileusz. Po pierwsze: w 2015 roku świętujemy 250 lat istnienia teatru publicznego w Polsce. Po drugie: jesienią 2015 minie 90 lat od otwarcia teatru w Olsztynie. Po trzecie: również jesienią 2015 obchodzić będziemy 70 lat działania sceny polskiej w Olsztynie.

Na 19 września premierę Świętoszka Moliera. Przekład: Bohdan Korzeniewski, reżyseria: Michał Kotański, scenografia: Tomasz Brzeziński, kostiumy: Anna Chadaj, muzyka: Marcin Mirowski,reżyseria świateł: Damian Pawella.

Teatr zaznacza w opisie sztuki, że „Jaraczowa” interpretacja sztuki Moliera zostanie osadzona we współczesności. Kim byłby dorobkiewicz Orgon w obecnym świecie i dlaczego tak łatwo powierzyłby cały swój dorobek Tartuffowi?

 

Wyraziste postaci, wciągające dialogi, życie elit rodem z serialowej „Dynastii.” I od Dyrekcji teatru : Na Dużej. Scenie wybrzmi mocno zakorzeniona w kulturze europejskiej opowieść o hipokryzji i obłudzie, o pożądaniu kamuflowanym pobożnością. Ta sztuka się nie starzeje, a reżyseria Michała Kotańskiego daje gwarancję spektaklu zrealizowanego z poczuciem humoru i dystansem, mówiącego o ważnych i aktualnych sprawach.

Obsada: Marcin Tyrlik – Świętoszek/Tartuffe, Milena Gauer, Agnieszka Giza, Katarzyna KropidłowskaAgnieszka Castellanos-Pawlak, Hanna Wolicka ,Jarosław Borodziuk, Marian Czarkowski, Paweł Parczewski, Dariusz Poleszak, Wojciech Rydzio, Artur Steranko.

A na Scenie Margines 17 października premiera niemieckiej sztuki W stanie zagrożenia Falka Richtera. Reżyseria: Jacek Jabrzyk, scenografia i kostiumy: Bartholomäus Martin Kleppek.

Na strzeżonym i monitorowanym osiedlu, w luksusowym apartamencie zabezpieczonym na tysiące sposobów, mieszka małżeństwo, które za wszelką cenę chce zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa. Lęk przed tym, co czyha za ogrodzeniem narasta z każdym kolejnym dniem, strach przeradza się w panikę, potrzeba kontrolowania otoczenia staje się coraz większa. Paranoja i natręctwa kobiety wpływają na jej relacje z mężem, wobec którego stawia coraz większe wymagania. Oboje dążą do perfekcji, wspinają się po kolejnych szczeblach społecznej hierarchii, uciekają przed ubóstwem, przemocą, izolują się od wszystkiego, co nie pasuje do ich świata. Tymczasem zagrożenie jest bliżej niż można się spodziewać i wcale nie musi przyjść z zewnątrz. W tym świecie człowiek musi być godzien swoich lęków.

Obsada: Marzena Bergmann, Grzegorz Gromek i Dominik Jakubczak.

 

Teatr zapowiada również premierę Tanga Sławomira Mrożka w reżyserii Bartosza Zaczykiewicza na Scenie Kameralnej.

W październiku odbędzie się też IX edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego DEMOLUDY – Nowa Europa, 20-24.10.15. „Ideą Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego DEMOLUDY, który zastąpił istniejący od 2003 roku Międzynarodowy Letni Festiwal Teatralny „Na Pomostach”, jest stworzenie przestrzeni dla wielokulturowego dialogu krajów Europy Wschodniej.(…) Nazwę Festiwalu traktujemy z dystansem i humorem. To autoironiczny, wolny od resentymentów gest otwartości, wyzbyty obciążeń, skierowany zarówno do starszego, jak i młodego pokolenia. Z niegdysiejszej skazy, czynimy dzisiaj zaletę. Słowo „Demoludy” wypowiadane na początku XXI wieku, w globalnej wiosce, wśród gąszczu infostrad i cybernetycznych rewolucji, jest świadomą artykulacją sprzeciwu wobec tendencji kultury masowej, która wyzbywa człowieka pamięci
i refleksji.”

Opr. Ewa Sośnicka-Wojciechowska

Leave a Reply