NOMINOWANI DO NAGRODY NORWIDA 2015

Wybitny przedstawiciel awangardy malarskiej, klasyk polskiej nowoczesności, malarz i rysownik – Stefan Gierowski – otrzyma Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida „Dzieło życia” przyznawaną przez Samorząd Województwa Mazowieckiego za całokształt twórczości artystycznej.

Przewodniczący Kapituł Nagrody im. C. K. Norwida ogłosili nazwiska laureata „Dzieła życia” oraz nominowanych w kategoriach: Literatura, Muzyka, Sztuki plastyczne i Teatr za dzieło bądź kreację powstałe w 2014 r.
Kapituła Teatralna zdecydowała o wyróżnieniu w tym roku Ireny Jun za przygotowanie i reżyserię spektaklu „Oniegin” w Teatrze Studio w Warszawie, Michała Walczaka i Maxa Łubieńskiego za kabaret „Pożar w Burdelu” oraz Macieja Wojtyszko za autorstwo i reżyserię dramatu „Dowód na istnienie drugiego”, który został wystawiony w Teatrze Narodowym w Warszawie. Nominowanymi w kategorii Muzyka zostali Stanisław Leszczyński za X autorski międzynarodowy Festiwal „Chopin i Jego Europa”, Violetta Łabanow-Jastrząb za akcję Labirynt, jej ogólnopolską część, czyli Minutową Piosenkę Klasową, która stała się istotnym elementem integracji środowisk nauczycieli, dzieci i rodziców wokół muzyki i muzykowania w szkołach w całej Polsce. W gronie tym znalazł się również Janusz Prusinowski, który doceniony został za twórcze przywracanie ludowej tradycji muzykowania, tańca i śpiewu poprzez koncerty, festiwale i warsztaty dla dorosłych i dzieci w Roku Kolberga 2014.
W kategorii Literatura pretendentami do Nagrody im. C. K. Norwida są Marek Ławrynowicz za powieść „Patriotów 41 ”, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki za zbiór wierszy „Kochanka Norwida” oraz Bohdan Zadura za tom poetycki „Kropka nad i”.
Wśród plastyków tworzących na Mazowszu nominowani zostali Edward Dwurnik za obrazy p.t. „Warszawa”, Bogusław Lustyk, który wykonał instalację na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie – „dziś idę walczyć Mamo”, dla uczczenia 75. rocznicy Powstania Warszawskiego. Doceniono też Pawła Nowaka za dwie wystawy indywidualne: „Transfusion” wraz z wręczeniem nagrody kwartalnika „EXIT” w Galerii Promocyjnej w Warszawie oraz „…Tętno…083 bbm” – zbiór prac 2008-2014, który można było oglądać w Nieformalnej Galerii Studio w Warszawie.

Kto spośród nominowanych otrzyma statuetkę i nagrodę pieniężna w wysokości 20 tys. zł? Tego dowiemy się 22 września 2015 r. na Zamku Królewskim w Warszawie, gdzie odbędzie się gala wręczenia nagród.

Leave a Reply